in

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? Chia Nedir?

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? Chia Nedir?
Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? Chia Nedir?

Chia bitkisi adını son zamanlara kadar duymadığımız, faydalarının ne olduğunu bilmediğimiz son dönemlerin en popüler bitkilerindendir. Chia (Çiya) bitkisi, adaçayının Güney Amerika’da yetişen bir türü olmakla beraber son dönemlerde tohumu da Chia tohumu adı ile tüketilmektedir. Chia tohumu tarifleri gün geçtikçe çoğalmakla birlikte nasıl tüketeceğiniz tamamı ile size bağlıdır.

Chia Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

ciya-tohumu.jpg

Chia bitkisi, zengin bir omega 3 kaynağıdır. Bilindiği gibi omega 3’ün metabolizma üzerinde ciddi bir etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ile Chia bitkisinin doğrudan olmasa da dolaylı olarak zayıflama üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.

Omega 3’ ün konsantrasyon, zeka gelişimi ve erken doygunluk üzerindeki etkileri düşünüldüğünde, Chia bitkisinin de omega 3 ile aynı etkileri verdiği ortaya çıkmıştır.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Ülkemizde çoğunlukla tohumu tüketilen bu bitki, zayıflamada yardımcı besin olarak kabul edilmektedir. Chia tohumu nasıl yenir derseniz eğer, size vereceğimiz cevap çiğ olarak yenildiği yönünde olacaktır. Chia tohumu özellikle baharat gibi kullanılır ve dilediğiniz her türlü yiyeceğe ekleyebilirsiniz.

chia-tohumunun-yararlari.jpg

Chia tohumunun bilinen en çok tercih edilen yöntemi, yoğurt ile yapılan karışımıdır. Chia tohumu yoğurtla nasıl tüketilir, diye düşündüğümüzde karşımıza tek bir seçenek çıkmamakta, birçok seçenek çıkmaktadır. Ancak en çok tercih edilen yöntemlerden biri yoğurt ile karıştırılan Chia tohumunun içerisine tarçın ve ceviz eklenerek yapılan ve tokluk hissi verilen karışımdır. Chia tohumu, yoğurt ile karıştırıldıktan bir süre beklendikten sonra yenmelidir. Nedeni ise chia tohumlarının yoğurt içerisinde şişmesi sonucunda verdiği doygunluk hissini arttırmasıdır. Yoğurdun yağ yakıcı özelliği ile Chia’nın metabolizmayı hızlandırıcı özelliği birleşince Chia’nın yoğurttan ayrı düşünülmesi de zorlaşmaktadır.

Ayrıca, Chia tohumlarının en temel özelliklerinden biri, içine karıştırıldığı sıvı besinleri jöle kıvamına getirebilmesidir. Chia tohumunun bu özelliği sayesinde, jöleler veya pudingler de hazırlanabilir. Lezzeti ve karışımı tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır.

chia-tohumu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg

Chia bitkisi ya da tohumunun zayıflama üzerinde tüm gıdalar gibi tek başına etkili olmadığı bilinmelidir. Sadece zayıflamanın üzerinde yardımcı bir destek olarak düşünülmelidir. Sizi zayıflama konusunda destekleyecek bir takviyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Uyku apnesi nedir nasıl tedavi edilir

Aloe vera bitkisinin faydaları