in , ,

Hindistan Cevizi Yağı ve Suyu’nun Faydaları

Hindistan cevizinin yağı’nın ve Suyunun bilinmeyen bir çok faydası bulunuyor.

Hindistan Cevizi Yağının Sağlığa İnanılmaz Faydaları

Hindistan cevizi yağı, demir, K ve E Vitaminleri ile laurik asit gibi doğal antibakteriyel maddelere sahip olan ve sağlığa birden çok yararı olan inanılmaz bir üründür. Hindistan cevizi yağı, güzellik rutinini sağlıklı bir hale getirmekle birlikte doğal yoldan metabolizmayı hızlandırma, kolesterol seviyesini düzenleme ve diyabet gibi hastalıkların zararlı etkilerini azaltma yeteneği içerir.

 

Saç Kremi Olarak Hindistan Cevizi Yağı

 

 

Geçmiş dönemlerde kadınlar uzun, kalın telli ve parlak saçlara sahip olmak için Hindistan cevizi yağı kullanırlardı. Birçok şampuan ve kür içerisinde bu yağ, ana madde olarak kullanılır. Kepeklerle savaşma, yoğun hidrasyon ve saç köklerini sağlıklı tutmak gibi yararları da mevcuttur. Yapılması gereken, bu yağı kolayca yayılabilecek hale gelene kadar ısıtmak ve saça uygulamaktır. İyice yayıldığından emin olunduktan sonra bir duş bonesi takılarak,yağın birkaç saat veya bir gece boyunca bekletilme aşamasından sonra saçlar durulanır.

Diş Beyazlatıcı Olarak Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının antibakteriyel ve antifungal özellikleri, ağızdaki bakterilerle savaşmak ve plağı yok etmek adına oldukça önem taşır. Dişleri doğal yoldan beyazlatmak ve nefesin tazelenmesine yardımcı olmakla birlikte dişeti sağlığını da iyileştirerek, çürük riskini azaltır. Yapılması gereken tek şey, dişlerin fırçalanması esnasında diş macunu yerine 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Normalde fırçalandığı gibi fırçalama işlemi yapıldıktan sonra durulanması yeterlidir.

Vücut Losyonu Olarak Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı vücut losyonu olarak da kullanıldığı gibi en sevilen kremin içerisine de eklenebilir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, erken cilt yaşlanmasını yavaşlatma, serbest radikallerle savaşma ve akne gibi problemleri tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Hindistan cevizi yağının cildi sıkı ve pürüzsüz bir hale getirmesi için sıcak bir duş alındıktan sonra uygulanması daha da fayda sağlayacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı İle Güzel Ayaklar

Ayaklara masaj yapmak için bu yağ kullanıldığında ayaklar çeşitli hastalıklardan korunacak, kuru ve çatlamış topuklara karşı da savaşılacaktır. Bu yağın parmakların arasına sürülmesi ise ayak mantarını tedavi etmenin en etkili yöntemidir.

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan  cevizi hepimizin merakını çekmiş olan,yüzlerce çeşidi olan otantik bir meyvedir.Hindistan cevizinin dışı olgunlaştıkça kahverengine dönen yeşil renklidir.Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından zengin,fazla miktarda doymamış yağ içeren tam bir lif deposudur.Ayrıca bol miktarda protein,C,E,K vitaminleri,manganez,fosfor ve sağlık açısından birçok faydası bulunan bileşenler içermektedir.

Hindistan cevizi tüketimi her yaştan insana tavsiye edilmekte ve hamilelik döneminde de rahatlıkla tüketilebilecek olan besin maddelerinin içinde yer alır.Hindistan cevizinin sert kabuğu altında beyaz yenilebilir bir tabaka vardır ve bu beyaz tabakanın içinde de bir miktar su bulunur.Bu suyun sağlık açısından birçok  faydası  var olduğu için Hindistan cevizi tüketilirken suyunu ziyan etmemek ve mutlaka değerlendirmek  gerekir.

Hindistan Cevizi Suyunun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Yapılan sayısız araştırmalar Hindistan cevizi suyunun metabolik canlılığın devam etmesini sağladığını ortaya koymuştur.Bu şahane meyve suyunun nemlendirici özelliği vardır ve fiziksel aktiviteler esnasında meydana gelen mineral ve sıvı kaybını giderir.

Hindistan cevizi suyunun içerdiği yüksek potasyum genel  anlamda tüm böbrek sağlığına şifa olarak böbrek taşı oluşumunu engeller.Ve yine içeriğinde ki potasyum ve magnezyum düşük kan basıncı sorununu ortadan kaldırır ve düzenli olarak içilebilmesi kalp sağlığının korunması yönünde destekleyici bir tedavidir.

Hindistan cevizi suyu kabızlık ve dizanteri gibi hastalıklara,şişkinliği gidermeye ve kilo  vermeye yardımcı olur.Çocuklarda ise bağırsak solucanlarının dökülmesini sağlar.idrar akışını hızlandırarak,idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesini sağlar.Kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kas kramplarına karşıda oldukça etkilidir.Hatta anlık bir kas krampını bile tedavi eder.

Bu meyvenin suyu harika bir doğal enerji içeceğidir ve üstelik hiçbir yan etkisi yoktur.B Vitamini  ve türevlerini içerdiği için sinir sistemi üzerinde oldukça fayda sağlayarak; stres ve depresyonla baş edebilmede harika bir destek yaratır.

Düzenli olarak tüketilmeye devam edilmesi,diyabeti kontrol altında tutarak diyabet hastalarına büyük ölçüde fayda sağlar.Hindistan suyu içerisinde ki aktif enzimler sindirim sistemi sağlığı üzerinde de şifa etkisi yaratır.

Bu mucizevi su,cilt hücrelerinin sağlığını koruyan maddeler açısından da zengin olduğundan ,cildin yaşlanmasını geciktirici etki bırakacaktır.Son olarak; içeriğinde ki antioksidanlardan dolayı doğal antibiyotik  özelliğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Karaciğer Yağlanmasını İyileştiren Mucizevi Meyveler

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Doğal Smoothie Tarifleri