in

HAMETAN 30 GR POMAD

HAMETAN 30 GR POMAD

HAMETAN NEDİR? HAMETAN NE İÇİN KULLANILIR?

İçerisinde etkin madde olarak 0.75 mg hamamelis ketonları, 25 mg hamamelis virginiana sulu özüt, doku büzücü olan astrenjan, kanamayı durdurucu özelliği olan lokal hemostatik, iltihap giderici olan antiinflamatuvar bulunmaktadır. Bu ilaç 30 gram ya da 50 gram halinde olacak halinde şekilde tüplerde satılmaktadır. İçerisindeki antiinflamatuvarlar ile deri altında oluşan iltihapları iyileştirmektedir. Lokal hemostatik etkin maddesi ile cilt üzerinde olan kanamayı durdurma özelliği bulunmaktadır.

  • ve 2. Derece güneş yanıkları deri üzerindeki yanıkların tedavisinde,
  • Bebeklerde ve küçük çocuklarda oluşan pişik tedavisinde,
  • Deri üzerindeki çizik ve kesiklerin tedavisinde,
  • Hamilelerde, doğum sonrasında emziren annelerin meme başında oluşan çatlarının giderilmesi ve bakım tedavisinde,
  • Yaşlı hastaların derileri de olmak üzere kurumuş, çatlamış ve ilerlemiş çatlaklar kaynaklı derinin yarılması gibi hastalıkların tedavisinde doktorların önerdiği bir ilaç olmaktadır.

HAMETAN NASIL KULLANILIR?

Bu ilaç ovularak sürülen bir ilaçtır. Kullanım sırasında belirli kısıtlamalar bulunmamaktadır. Kendiniz kullanacağınız zaman tahribatlı bölgeye bir gün içerisinde birkaç kez sürülebilir. Tedavi tamamlanana kadar ilaç uygulaması yapılabilir.

Hametan ilaç hasta olan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür. İlaç sürülen bölge gazlı bez ya da temiz bir bez ile kapatılarak sarılabilir. İlacı eğer emziren anneler meme uçlarına uygulanacaksa emzirme işlerinde sonra ilaç meme uçlarına sürülerek uygulanır.

İlacın kullanımı için belirli bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Doğumdan itibaren bebeklerde dahil olmak üzere kullanılabilir. Yaşlıların kullanımı için özel bir araştırma yapılmamıştır.

Karaciğer ve böbrek yetmezliği hastalığı yaşayan hastalar üzerinde özel bir araştırma yapılmamıştır. Bu gibi hastalıklara sahip kişiler doktor önerisinden sonra ilacı doktorun tavsiye ettiği dozda ve şekilde ilacı kullanmalıdır.

Eğer ilacı kullanırken kullanılan miktarı sizlere çok ya da az geliyorsa bu durumu doktorunuz ya da eczacınız ile paylaşınız. Sizin için uygun doz önerisini yapacaklardır.

İlacı belirlenen saatlerde uygulamaya özen gösteriniz. Eğer kullanım zamanı unuttuysanız bir sonraki uygulama zamanında tekrar kullanmanız gereken miktar kadar kullanınız. Dengelemek için çift doz ya da fazlasını kullanmak doğru olmayacaktır. Eğer gereğinden fazla ilacı uyguladıysanız bu durumu doktorunuz ya da eczacınız ile konuşunuz. İlacı kullanıp tedaviyi tamamladıktan sonra ilacı bırakma durumunda olumsuz yönde oluşabilecek bir etki ilaç tarafından beklenilmez.

 

 

HAMETAN 30 GRAM POMAD’IN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

İlacın yan etkisi her kişiye göre farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde yan etki ile görülmezken bazı kişilerde ciddi yan etkiler kendini gösterebilir. İlacın içerisinde bulunan etkin maddelere karşı alerjik bir hassasiyet söz konusu ise yan etkilerin oluşması da yüksek ihtimalli olacaktır. Bu yan etkilerin bir çoğu gözle görülebilen karşılığında önlem alabileceğiniz yan etkilerdir.

Deri üzerinde oluşmuş kızarıklık, tahriş ve bununla beraber devamındaki deri döküntüleri, yüzde, yanakta, dudaklarda, dilde şişme durumu ve bu durum kaynaklı nefes alışverişinde zorluk yaşama ilacın ciddi yan etkileri olmaktadır. Bu gibi yan etkiler müdahale edilmezse çok ciddi sonuçları beraberinde getirebilir. Bu gibi yan etkilerle karşılaştığınızda ilaç kullanımını derhal bırakmanız gerekmektedir. Ciddi yan etkilerde ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra size en yakın hastanenin acil servisine başvuru yapıp, doktor müdahalesinde bulunulması gerekmektedir. Hatta bazı ciddi yan etki durumunda hastaneye yatılmanız bile gerekebilir. Bu ciddi olarak görülen yan etkiler çok seyrek olarak kişilerde gözlenmektedir. Yine de karşılaşılan durumda yan etkileri göz ardı etmeyerek doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Advantan Krem

Kamfolin Pomat 50 Gr