in

Halluks Valgus – Baş Parmak Çıkıntısı Nedir ve Ne Yapmalı?

 

Halk arasında baş parmak çıkıntısı olarak bilinen Halluks Valgus aslında ayakta bulunan tarak kemiğinin dışa doğru dönmesi sonucu görülen ve çıkıntıya neden olan bir rahatsızlıktır.

Baş parmak çıkıntısına çözüm arayanlara uzmanlar tarafından bazı tedaviler uygulanabilmektedir. Burada ayak baş parmağı tarak kemiğinin tersi yönde dışarı doğru dönmektedir. Bu çıkıntının en yaygın sebebi ailevi faktörlerdir. Diğer nedenlerden biri Aşil Tendon’dur. Düz tabanlık, kilo fazlalığı, ayakta uzun süre duracak bir yaşam tarzı, dar ayakkabılar veya yüksek topuklu ayakkabılar giymek bu rahatsızlığı tetikleyebilecek unsurlardır.

ayak-basparmak-cikintisi

Elbette bazı kişiler spor ayakkabı gibi rahat şeyler giyse bile bu rahatsızlığı çekebilmektedirler. Ayak eklemi sorunları ve romatizma problemleri, bu çıkıntının sebepleri arasındadır. Sizler dar ayakkabılar veya sivri- burunlu ayakkabılar giydiğinizde o bölgede kızarıklık ve acı gibi durumlar görülüyorsa bu çıkıntının oluştuğuna dair bir işaret olacaktır.

Tedavisi için ilk olarak size çeşitli taban ve rahat ayakkabılar önerilebilir. Gerekli görüldüğünde doktorunuz size operasyon önerebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Nasır Sorununa Etkili Bir Çözüm mü Arıyorsunuz?

Dolven Ateş Düşürücü Şurup Kullanımı ve Kullananlar