in

Dolven Ateş Düşürücü Şurup Kullanımı ve Kullananlar

Çocuğunuzda ki ateşi rahatsızlanma sonrasıda bir çocuk hekimine başvurdunuz ve size Dolven Ateş Düşürücü Şurup verdiğini gördünüz.Bu bu şurup hakkında merak ettiğiniz bazı konular olabilir.Bu konular hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağı.Öncelikle bu şurubu doktorun tavsiye ettiği şekilde ve dozda kullanmaya özen gösteriniz.Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da ateşin oluşması bedenin ürettiği bir savunma mekanizmasıdır. Vücut hastalıklarla savaşırken ateş yükselir. Bazı durumlarda ateşin düşürülmesi için yanlış uygulamalar yapılır. Örneğin, buz, sirke veya çocuğun üstünü örtme gibi yanlışlar yerine hekiminizden yardım almalısınız. Ateş düşürücü olarak piyasada bulunan Dolven Ateş Düşürücü  adlı ilaç ancak doktor tarafından verilmelidir.

dolven-pediatrik-surup-100-mg-5ml-100ml

Çocuklarda ateş düşürücü olarak kullanılan bu ilaç, büyükler için de genellikle bölünmüş doz şeklinde uygulanmaktadır. Yetişkinler için günde 3 kere farklı dozlarda, gerekli görüldüğü kadar kullanılmaktadır. Şurup olarak kullanılan Dolven’i kullanmadan önce çalkalamanız gerekir.

Boğazda yanma hissi genellikle doğaldır. Bazı hastalarda mide ve hazımsızlık sorunları görülebilir. İlacı kullanırken herhangi bir sorun yaşarsanız doktor ve eczacınızdan bilgi almalısınız. 6 ay ve üzeri kişilerde ağrı kesici, ateş düşürücü ve romatizmal eklem sorunlarında kullanılan Dolven aldıktan sonra araç ve araba kullanmamak daha iyi olacaktır. Bazı hastalarda Dolven sersemlik hissi oluşturabilir.

Dolven ateş düşürücü şurup ne kadar sürede etki eder? kullanmaya başladıktan sonra merak edilen soruların başında geliyor.İlk gün kullanımdan sonra gözle görülür bir şekilde rahatlama gözlemleyebilirsiniz.Bir kaç gün içerisinde beklenen etkiyi gösterecektir.Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca kullanmaya devam etmeye özen gösteriniz.Kaç saatte bir  arayla vermeniz konusunda ise doktorunuz reçetenize yazacaktır.Bu bilgiyi de ilacı alırken eczaneden alırken öğrenebilirsiniz.

Dolven ateş düşürücü hakında bazı bilgiler de bulunuyor zararlı mı ?.Bunların başında zararlarından ötürü yasaklandığı söyleniyor.Fakat ülkemizde hala hekimler tarafından yazılan ve kullanılmasında bir sakınca görülmediğini belirtelim fakat her ilaç gibi bu şurupta gereksiz şekilde kullanılmamalıdır.Bebeklerinde ve çocuklarında dolven ateş düşürücü kullananlar değerli yorumlarını sitemize bırakabilirler.Diğer bir ateş düşürücü de  Calpol Şurubu inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Halluks Valgus – Baş Parmak Çıkıntısı Nedir ve Ne Yapmalı?

Geçmeyen Diş Ağrıları İçin Altın Değerinde 8 Öğüt