in

Geçmeyen Diş Ağrıları İçin Altın Değerinde 8 Öğüt

 

Diş ağrısı insana en acı veren ağrılardan biridir. Hemen hemen hepimizde bu tür bir ağrı olduğu için yakından bildiğimiz diş ağrısında çözüm ararken doğru yanlış birçok şey deniyoruz. Geçmeyen diş ağrıları özellikle geceleri bizi esir aldığı için uykumuzu alamaz ve gündüzleri ağrıdan başka bir şeye odaklanamayız. Bu nedenle siz okuyucularımıza değerli bazı tavsiyeler vermek istiyoruz:

dis-agrisi

 1. Diş ağrılarınız baş gösterdiğinde üzerine alkollü içecek koymak, aspirin koymak veya çiğnemek ya da ağrı kesiciyi diş üzerinde bekletmek gibi yanlışlardan kaçınmalısınız.
 2. Birçok diş ağrısı yemeklerden sonra meydana gelebilir. Dişte biriken yemek artıklarını temizlemek bazı ağrılara zaman içinde son verebilir. Bunun için yumuşakça dişinizi fırçalamanız yararlı olabilir.
 3. Birkaç damla limon sıktığımız bir miktar sirke ile gargara bazı diş ağrılarına iyi gelebilmektedir.
 4. Diş ağrısına karşı bilinçsiz ilaç tüketiminden kaçının. Doktorların önerdiği ağrı kesicilerden diş hekimine gidene kadar bir adet tüketebilirsiniz ancak size tavsiyemiz önce doktorunuza görünmenizdir. Antibiyotikleri doktor denetimi olmadan almaya kalkmayın.
 5. Çürüklerden kaynaklı ağrılar için soğuk kompres veya buz ile ağrının şiddetini düşürmeyi deneyebilirsiniz.
 6. Diş ağrılarına karşı evinizde karanfil yağı bulundurabilirsiniz. Karanfil yağı çok eskilerden beri diş ağrılarına çözüm için kullanılmıştır.
 7. Geçici bitkisel çözümlerden biri de sarımsak kullanmaktır. Bir diş sarımsak ikiye bölündükten sonra diş üzerine konabilir.
 8. Bir çay bardağı kaynamış suya bir tutam ada çayı atılır. 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra bu suyla gargara yapılır.

 

Diş ağrısı birçok nedenden ortaya çıkabilen en zor ağrılardan biridir. Diş ağrısına çözüm arayanların öncelikle ağız bakım kurallarına dikkat etmesi, bilinçsiz ağrı kesici kullanmaması ve doktoruna başvurması gerekir. Bu yazımızda geçici olarak diş ağrısına ne iyi gelir konusunu ele alacağız. İşte kolayca uygulayacağınız yöntemlerle diş ağrısı evde nasıl geçer sorunun yanıtları:

 

dis-agrisina-cozum

 • Tuzlu su gargarası ağzınızdaki bakterilerin yok edilmesi ve ağrının azaltılması için kullanılabilir.
 • Bilinen en eski yöntemlerden biri karanfil yağıdır. Karanfil yağını birkaç damla pamuğa aktardıktan sonra ağzımıza alıp, ağrıyan bölgede tutabiliriz.
 • Aşırı olmamak kaydıyla bir miktar sirkeyi su içine katabilir ve bir miktar tuz ilave ettikten sonra gargara yapabilirisiniz.
 • Diş ağrısında, ağrıyan dişe zarar vermeden fırçalama işlemi yapmak ağrıyı bir miktar azaltabilir.
 • Bir diş sarımsağı ezebilir veya soğanın suyu ile gargara yapabilirsiniz.
 • Bir diğer gargara yöntemi ise karabiberli sudur. Bu karışımı hazırlayıp ağzınızı bu karışımla çalkalayabilirsiniz.

Vücudumuzun sürekli bakıma ihtiyacı olan bir bölümü olarak ağız sağlığımız, çok büyük bir önemde taşımaktadır. Her gün ve gün içinde sabah, akşam olmak üzere fırçalamak gerekmektedir. Kolay ihmal edilebilir olduğu için sağlıksız diş ve diş etlerinin olumsuz haberlerini de çok sonraları alırız. Diş ağrısı baş gösterdiğinde ise en hızlı çözümleri aramaktayız ve bunun kimyevi alaşımlar ile soruna deva aranması geçici ama ağız yapısı için sağlıksız bir durumunda oluşmasına neden olabilmektedir.

 

Doğal olarak bir tedavi ve diş ağrısı geçirme girişimde bulunmak için alternatif tıp uzmanlarının önerisi diş ağrısına doğal çözüm olarak sirke ve su karışımına su koyulup çalkalanması ile etkili bir sonuç elde edileceğini dile getirmektedir. Bilinen yanlışlar içinde diş ağrısının olduğu bölgeye ağrı kesici koymak sonuç vermeyen daha sağlıksız olan bir sonuç veren bir yapının oluşmasına da neden olmaktadır. Önerilen yöntemin gün içinde iki kere uygulanması diğer bir güne ağrının yavaşlayarak kesildiğini görmenize olanak verecek fakat yine de bir tedavinin söz konusu olduğunu da bilmek gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Dolven Ateş Düşürücü Şurup Kullanımı ve Kullananlar

Adet Kesici İlaç Var mı? Varsa Nasıl Kullanılıyor?