in

Adet Kesici İlaç Var mı? Varsa Nasıl Kullanılıyor?

Okuyucularımızın en çok merak ettiği konulardan biri adet geciktirici ilaçların olup olmadığıdır. Adet kesici ilaçlar nelerdir ve adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır konusunu sizler için masaya yatırıyoruz.Bazı durumlarda adet geciktirici ilaç kullanılması zorunlu olan durumlar olabiliyor.Örneğis su sporlarında faaliyet gösteren kadınlar bu dönemelerde adet gecikmesinin olmasını isteyebilirler.Bu nedenle ilaçlar kullanmaktadırlar.Adet geciktirici ilaç kullananlar değerli yorumlarını sitemize bırakabilirler.Nasıl kullanılır konusunda da görüşlerini belirtebilirler.

adet-geciktirici

Adet Geciktici İlaçlar Hakkında Bazı Hususlar

  • Adet kesici veya geciktirici ilaçlar olarak bilinen ilaçlar adet döngüsünü geciktirme amaçlı kullanılmaktadır.
  • Örneğin; spor yapmak veya denize girmek gibi faaliyetler için adet döngüsü geciktirilmek istenebilmektedir.
  • Adet geciktirme/kesme ilaçları “Gestagen” adı verilen etken maddeler içerirler.
  • Adet geciktirici kullanacaksanız önce doktorunuzla görüşmelisiniz.
  • Adet kesici ilaçların adet düzensizliğine yol açacağını bilmeli ve bilinçsiz kullanmamalısınız.
  • Adet geciktirici ilaçlar genellikle adet döneminden üç veya beş gün öncesinde kullanılmaya başlar ancak bu konuda doktor tavsiyesi alınmalıdır. İlacın etkisi bırakıldıktan sonra yine başlama süresi kadar bir zamandan sonra geçer ve kanama başlar. Genellikle yeniden başlayan kanamalar ve sancılar daha zorlu geçmektedir.

Adet Geciktirici İlaçlar Zararlı Mı ?

Kadınların kullanmadan önce araştırdığı bir kaç sorudan birisi de zararları ve yan etkileri hakkında.Bu dönemi geciktirmek isteyen kadınlar için yapılan araştırmalarda kalıcı  olarak bir zarar tespit edilmediği gözlenmiştir.Fakat bazı geçiçi zararlardan bahsetmemiz mümkündür.Adet geciktirici ilaçların kullanımına bağlı olarak az da olsa kabızlık, şişkinlik, çok hafif baş ağrısı gibi durumlar yaşanabilir. Ancak tüm bu etkenlerin tamamı geçicidir.

En temel özelliğiyle adet geciktirici ilaçların kalıcı bir hormonal bozukluğa veya daha farklı bir olumsuz duruma neden olma gibi durumları yoktur. Sadece adet günü değişmektedir. Ayrıca adet düzeni de bir süre sonra meydana gelen yeni kanama gününe göre tekrar düzene girecektir.Adet sancısı korkusuyla geciktirici ilaç kullanan kadınlar için yazdığımız Adet Sancısına İyi Gelenler makalemizi okuyabilirler.

Ne Zaman Kullanılmaya Başlanmalıdır ?

Adet geciktirici ilaçlar olması beklenen adet döneminde 4 gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. Adet geciktirici ilaçların farklı biçileri vardır. İlaçların fonksiyonlarına gün içerisinde 2 adet veya 3 adet şeklinde kullanılması gerekebilir. İlaçların kullanım zamanı 10 günü geçmemelidir.
Adet geciktirici ilaç en fazla kaç gün kullanılır ? Mümkün olduğunca 10 ‘ü geçirmemeye özen gösteriniz ve yılda sadece iki ay kullanılması daha doğru bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Geçmeyen Diş Ağrıları İçin Altın Değerinde 8 Öğüt

Ağladıktan Sonra Göz Şişmesi Nasıl Geçer?