in

Gözenekleri Sıkılaştıran Doğal Formüller

Bayanların sıklıkla karşılaştığı cilt sorunlarından birisi olan geniş gözenekler artık sorun olmaktan çıkıyor. Evde hazırlayabileceğiniz doğal formüller sayesinde artık geniş gözenekleri doğal yollar ile küçültebilir ve sıkılaştırabilirsiniz. Özellikle makyaj yaparken geniş gözeneklerin azizliğine uğramamak için önerdiğimiz formüllere göz atın.

 

Gözenekleri Sıkılaştıran Formüller

Temizlik: Düzenli olarak cilt temizliği yapmak gözenekler için en önemli konulardan birisidir. Sürekli olarak doğru bir şekilde cilt yapınıza uygun olarak temizlik yaptığınızda akne ve siyah nokta sorunundan da kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Salatalık Maskesi: Sadece yoğurt ve salatalık ile yapacağınız kolay bir karışım geniş gözenekler için etkili olabilecek en doğal maskelerden birisidir. Salatalık ile cildin nem dengesini korurken yoğurt ile de gözeneklerin içlerinin temizlenmesini ve sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Limon: Limon hem siyah noktalar için hem de geniş gözenekler için etkili olabilmektedir. Limonlu suya batırdığınız havlu ile gözeneklerinize düzenli olarak baskı yaparak sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kolajen: Her ne kadar doğal ürünleri tercih etsek de kozmetik ürünler de geniş gözenekler için imdada yetişen etkili formüllerden birisidir. Kolajenli ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak Ve Kapatmak İçin Doğal Formüller

Yağlı ciltlerde ki gözenekler açık ve geniş olmakla birlikte cilt iyi temizlenmediğinde gözeneklerin içerisinde çok çabuk siyah noktalar oluşmaktadır. Bu nedenle cilt doğru ürünlerle temizlendikten sonra cildi sıkılaştıran maskelerin uygulanması gerekir.

Gözenekleri Sıkılaştırmak Ve Kapatmak İçin Maskeler

1.Yöntem

Bu maske de yaş maya ve biraz süt küçük bir kasede karıştırılır. İyice temizlenmiş olan cilde  karışım  sürüldükten 10 dakika içerisinde cilt toparlanmaya başlar. Yarım saat bekletildikten sonra da yıkanır. Elma Yağı, elma sirkesi ya da gül suyu ile de silinir. Sonrasında uygun bir nemlendirici ile cilt nemlendirilir. Haftada bir uygulanması gereken bu maske ile gözeneklerde gözle görülür değişiklik anında fark edilecektir.

2.Yöntem

2 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı un ve biraz gül suyu bir araya getirilerek karıştırılır. Krem dokusuna ulaştığında yüze sürülür ve 20 dakika bekletilir. Daha sonra yüz yıkanarak maskeden arındırıldığında gözeneklerin kapandığı fark edilecektir. Bu güçlü karışım haftada 1 kez uygulandığında yeterli olacaktır.

3.Yöntem

4 bardak elma ya da nane sirkesi, 4 bardak damıtılmış su ve 1 çay fincanı nane yaprağı bir arada temin edilerek karıştırılır ve kaynatılır. Soğuduktan sonra ise cam bir kaba konularak, 5 gün bekletilir ve süzülür. Bu karışım ile cilt silindiğinde gözenekleri sıkıştırıp küçülttüğü gözlenecektir.

  • Tüm bu tariflerin dışında soda; çok ciddi bir gözenek sıkılaştırıcı ve tonik etkisine sahiptir. Soda ile yüz yıkamanın yanı sıra sodayı buz haline getirip cilde sürmek oldukça faydalıdır.
  • Doğal gül suyunun da sabah akşam kullanılması cildi temizleyerek, ferahlatır ve toparlar.
  • Olgun bir domates soyularak, püre yapılıp cilde sürüldüğünde gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi mutlaka hissedilecektir.
  • Bitkisel kayısı çekirdeği yağı kremi, cilt yıpranmalarının onarılmasında vücut sarkmalarında ve yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasında etkin bir rol oynar.
  • Bir başka formülde ise; 1 kaşık bal ve 3-4 damla limon suyu iyice karıştırılarak cilde sürüldüğünde ve haftada 1 kez uygulandığında, gözenekler sıkıştırılacaktır.

Bunları yanında gözeneler içi üretilen    Acnelyse Krem makalemiz okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Ayak Burkulması Nasıl Geçer?

Aspirin 500 Mg Tablet