in

Göz Taşı Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

GÖZ TAŞI HASTALIĞINA KARŞI DİKKAT

Göz taşı hastalığı dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Çoğu zaman belirtilerinin fark edilmediği görülebilen bu rahatsızlık gözyaşından sorumlu bezlerden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Gözyaşı üreten bezlerin taş üretmesi sonucu oluşan bu rahatsızlığın kesin nedeni üzerine farklı görüşler olsa da iltihap sonucu oluşma ihtimalinin olduğu düşünülmektedir. Göz nezlesi ve alerji durumları yaşayanlarda bu rahatsızlığın görülme oranı daha fazladır.

 

 

Gözyaşı bezlerinde oluşan bu taşlar başlangıçta belirti göstermeyebilir ancak bir süre sonra göz zarında batmalar hissedilir hale gelebilir. Gözün korneasında, zarda biriken bu taşlar yüzeye yaklaştıkça ve bu bölgeye battıkça hastalar bu durumdan şikayetçi olabilirler. Kimi hastalarda acı ve ağrı hissi yaşatan göz taşları daha sonra iltihap oluşturabilir.

Göz taşı hastalığı şikayetinize bağlı olarak tedavi edilir. Eğer sizi rahatsız etmeyen göz taşı sorununuz varsa doktorunuz sizden düzenli muayeneye gelmenizi isteyebilir. Acı, batma gibi şikayetlerde doktorunuz size damla benzeri ilaçlar önerebilir. Enfeksiyon söz konusu ise doktorunuzun size önereceği ilaçları belirtildiği şekilde kullanmanız yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

KURDEŞEN HASTALIĞINDA NELER YAPILMALI?

Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?