in

Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?

Siyatik

Siyatik, üst bacağın arka kısmı ile arka bacağın dış tarafı boyunca siyatik sinirinden yayılan ağrıdır.

Oldukça şiddetli ağrılara neden olan siyatik sorunu  kişinin yaşam kalitesini düşürecek şekilde zorluklar getirebilir. Yatarken bile şiddetli ağrıları birden bire hastaya veren siyatik sorunu halk arasında sinir romatizması olarak da tanımlanabilmektedir.

 

Siyatik genellikle omurlar arasındaki bulunan kıkırdak disklerinin yerinden oynaması ile sinirlerin hasar görmesine bağlı olarak gelişebilir. Aynı zamanda omurlar arasında oluşan iltihaplanmalar da yine siyatik oluşumunun en önemli nedenlerinden birisidir. Siyatik genel olarak disk kayması ile siyatik sinirin baskı altında kalması durumunda hızlı bir şekilde ortaya çıkan bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir.

Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?

Fizik tedavisi siyatik tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Bunun için tıbbi olarak ilaç gibi yardımcı tedavilerin yanı sıra siyatik için en etkili olan tedavi yönteminin fizik tedavi olduğu söylenebilir. Doktor tarafından ve hastane yönetimi kontrolünde düzenli olarak egzersizler ve fizik tedavi ile siyatik etkili bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Erken teşhis de bu hastalık için önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Göz Taşı Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?