in

Farenjite İyi Gelen Bitkiler

Farenjite İyi Gelen Bitkiler
Farenjite İyi Gelen Bitkiler

Gıcık öksürüğü, boğazda kızarıklık, kaşıntı veya yanma, ateş, baş ve eklemlerde ağrı, halsizlik, burun akıntısı, lenf bezlerinde şişme… Bu belirtilerden bir veya birden fazlasından şikâyetçi iseniz, büyük ihtimalle farenjite yakalanmışsınız demektir. Çok kısa tanımıyla yutakta oluşan iltihaplanma olarak tanımlanabilen farenjite, genellikle virüsler ve bazen de bakteriler sebep olur. Farenjit tedavisinde kullanılan ilaçlar çeşitli olmakla birlikte, ağır seyreden vakalarda antibiyotik tedavisi önerilmektedir. Bununla birlikte eğer başka bir hastalık yoksa, farenjit bir hafta gibi bir sürede ilaçsız da iyileşebilmektedir. Bu yazıda ilaç kullanmadan farenjit belirtilerini ortadan kaldırarak rahatlamanızı sağlayacak bazı bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz.

Adaçayı

Farenjit öksürüğünü geçirmede oldukça etkili olan adaçayını ister taze, ister kurumuş olarak demleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz çayı içebilir ve hatta gargara olarak da kullanabilirsiniz.

adacayinin-faydalari.jpg

Tuzlu Su

Bilinen en yaygın yöntemlerden biridir. Boğazı rahatlatmanın yanı sıra bakterileri de öldürebilir. İki bardak ılık suya üç çay kaşığı tuz (varsa deniz tuzu) karıştırarak gargara yapabilirsiniz.

Bal

Bal, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında bazı ilaçlardan bile daha etkili olabilir. Ilık suya ya da elma sirkesine karıştırarak kullanabilirsiniz.

bal-farenjite-iyi-gelir.Jpeg

Meyan Kökü

Bağışıklığı güçlendirici etkisi olan ve asırlardır hastalıkların tedavisinde kullanılan meyan kökü farenjit belirtilerinin de yok edilmesinde bire birdir.

Kara Isırgan (köpekotu)

Doğrayıp çay şeklinde demleyebileceğiniz kara ısırgan otu, boğazda meydana gelen şişme ve iltihaplanmanın ortadan kalkmasında etkilidir.

Ekinezya (kirpi başı)

Anti bakteriyel ve antiseptik ve özelliklere sahip olan bu bitkinin çayı, farenjit de dâhil olmak üzere birçok üst solunum yolu rahatsızlığına iyi gelir.

Ekinezyanin-faydalari.jpg

Sarımsak

Ağzınıza bir diş sarımsak alın ve çiğneyin. Antibiyotikten antioksidana, bir dizi özelliğe sahip bu doğal ilaç öksürüğü hafifletebildiği gibi bakterilerle de mücadele eder.

Yukarıda sıralanan bazı bitkiler, farenjite ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en doğal çözüm yollarındandır. Ancak, unutmamak gerekir ki her insanın bağışıklık sistemi birbirinden farklıdır. Özellikle şeker ve tansiyon gibi hastalıklara sahip kişiler bu bitkisel yöntemlerini denemeden önce mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Kalp Sağlığı İçin Magvital

Kalp Dostu Monoket long Nasıl Kullanılır