in

Famodin Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır

Famodin Tablet

Famodin Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Famodin tablet, famotidin etkin maddesi kullanılarak üretilen pembe renkte ve tabletler şeklinde piyasada satışa sunulan mide hastalıkların tedavilerinde kullanılan bir ilaçtır. Üşütmelerin neden olduğu mide ağrıları, gaz sıkışması gibi durumların giderilmesinde kullanılır. Ülser tedavilerinde kullanılır. Ülser hastalıklarının tedavi edilmesi sonucunda ülserli hastaların düşük dozlarda tedavisine devam edilmesinde kullanılmaktadır. Gastrik sorunların giderilmesinde etkin olarak kullanılmaktadır. Patolojik hipersekresyon rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Reflü hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmış olan mide rahatsızlıklarının tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Örneğin mide ağrılarının giderilmesinde çok etkili bir ilaçtır.

Famodin Tablet Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

Famodin tabletin üretiminde kullanılan famotidin ve türevleri maddelere aşırı hassasiyeti ya da alerjisi bulunan kişiler kesinlikle bu ilacı kullanmamalıdır.

Ağır böbrek yetmezliğine sahip hastalarda Famodin tablet kullanımını doktor tavsiyesi ve doz kullanımına dikkat ederek kullanmalıdırlar.

Hamilelik veya emziren annelerde ancak ve ancak doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Çocuklarda kullanımı doktora danışılmadan yapılmamalıdır.

 

 

Famodin Tabletin Olası Yan Etkileri

Baş ağrısı, Baş dönmesi, kabızlık, ishal gibi yan etkileri öncelikli yan etkilerdir. Bunların haricinde ise yüksek ateş, yorgunluk ve uyuklama hissi, çarpıntı, mide rahatsızlıkları olarak ortaya çıkan; bulantı, kusma, karın ağrısı, ağız içinde oluşan susuzluk hissi, iştah azlığı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilecek olan kızarıklıklar oluşabilir. Eklem bölgelerinde ağrılar, kas ve iskeletlerde oluşan ağrılı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Psikolojik olarak ise ortaya çıkabilecek yan etkilerden bazıları ise depresyon, anksiyete bozuklukları, uykuya dalmada zorlanma, cinsel isteksizliklerdir. Cilt yüzeyinde ise yüz ve vücutta oluşabilecek akne, kaşıntı durumu, ciltte kuruma ve dökülmeler, ağız içinde tat almada azalma, kulaklarda çınlamalar olası yan etkilerden bazılarıdır. Bunlar son derece ciddi yan etkiler olduğundan her hangi bir yan etkiyle karşılaştığınızda ilaç kullanımını bırakarak hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Famodin Tabletin Kullanımı ve Günlük Kullanım Dozu

Famodin tablet oral yani ağız yoluyla su ile birlikte yutulmalıdır. Kullanım dozunu ise doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyesi şekillerinde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

DİAZEM 5 MG KAPSÜL

Kamfolin Pomat 50 Gr