in

DİAZEM 5 MG KAPSÜL

DİAZEM 5 MG KAPSÜL
25 ya da 50 kapsüllük ambalajlar içerisinde satılan, içinde 5 mg benzodiyazepinler adı verilen etkin madde bulunan diazepam adlı ilaç grubunda bulunan bir ilaçtır.
DİAZEM NE İÇİN KULLANILIR?
Genellikle sakinleştirici amaçlı kullanılan bir ilaçtır. Endişe ve kaygının arttığı dönemlerde kısa süreli tedaviler için kullanılmaktadır. Alkolü bırakmış olan hastalarda görülen kısa süreli huzursuzluk titreme halüsinasyon görme ve geçici bilinç kaybı gibi durumlarda tercih edilen bir ilaçtır. Havale, titreme, yüksek ağrılı kas nöbetleri ve yüksek sancılı kas kasılmalarında kullanılan bir ilaçtır.

 

 


DİAZEM NASIL KULLANILMAKTADIR?
İlacın kullanım şekli ve kullanım doz miktarı hastalığın şiddeti nerede ilacı kullanacak olan kişinin yaşı, cinsiyetine göre değişkenlik göstermektedir. Tedaviye genelde en düşük doz ile başlangıç yapılmaktadır. Kaygı ya da ruhsal bozukluklar için kullanılacak ise yetişkinlerde gün içerisinde iki ya da üç kez olmak üzere 5 ila 30 mg arasında tozları arasında bir miktar uygulanmaktadır. Eğer sakinleştirilmek ve uyku verici olarak kullanılmak istiyor iste yatmadan önce 5 ila 15 mg arasında bir doz ile kullanılabilir. İlaç su ile kapsül bütün şeklinde yutularak kullanılmalıdır. Karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi hastalık şikayetleri bulunan kişiler bu ilacı kullanmadan önce doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Kendileri için uygun dozda olan miktarda ilaç uygulanmalıdır. Yaşlı hastalarda doktor kontrolünde düşük dozda ilaç kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Hamileler ve çocuklar için kullanımı uygun bulunmamaktadır. Eğer ilacı kullanırken unutulan doz var ise bir sonraki uygulama zamanında çift doz alınmaması gerekmektedir yine doktorun uygun gördüğü doz miktarı kullanılmalıdır.
DİAZEM’İN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
İlacın oluşumunda kullanılan etkin maddelere karşı bu yardımları olan kişilerde bazı etkiler göstermektedir. İlacın yan etkileri kişiye göre farklılık göstermektedir. Halsizlik, bitkinlik, yürümede güçlük, uygulama durumu, baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme görülen yan etkiler arasındadır. Tansiyon düşüklüğü, idrar tutamama ve idrar kaçırma ,deri üstünde ve deri altında iltihaplı birikintiler ve deri üzerinde pul pul fazlaca dökülme, karaciğer enzimlerinde değişkenlik ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma, kabızlık, bulantı ve böbrek fonksiyonlarında bozulma gibi yan etkiler çok seyrek olarak görülen yan etkilerdir. Bu gibi yan etkilerle karşılaşıldığında ilacın kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

CİPRO 500 mg NASIL KULLANILIR

Famodin Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır