in

CİPRO 500 mg NASIL KULLANILIR

CİPRO 500 MG

İlacı boyamak için titanyum dioksit kullanılarak yapılan cipro 500 mg ilacının içerisindesin siprofloksasin HCL bulunmaktadır.
Antibakteriyel bir ilaçtır. İçerisinde bulunan etkin maddelerden dolayı bazı ilaçların etki etmediği bakterilere etki gösterebilir.
CİPRO 500 mg NASIL KULLANILIR?
İlacı kullanacak olan hastanın yaşına, cinsiyetini ve vücut ağırlığına göre ilacın kullanım dozu farklılık gösterebilir. Hafif ve orta dereceli hastalıklarda geçmesi için genellikle kullanılan doz miktarı 12 sa ara ile 250 mg olmaktadır. Eğer hastalık şiddetini ise yetişkinler için önerilen doz miktarı 12 sa’te bir 500 mg olmaktadır. Eğer hastalık çok şiddetli ise 12 sa’te bir alınan ilaç miktarı 750 mg olmaktadır.

 


CİPRO 500 mg NE İÇİN KULLANILIR?
İlacın içerisinde bulunan siprofloksasine duyarlı olan bakterilere etki eden bu ilaç solunum yolları, genital sistem, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları bir gün Gastrotestinel sistem bozukluklarının tedavisinde kullanılır.
Sinüzit, faranjit, tonsilit, orta kulak iltihapı, pnömoni gibi solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
Sistit, prostat iltihabi, gibiler, Piyelonefrit ve Üretrit gibi idrar yolları enfeksiyonların tedavisinde önerilmektedir.
Septik artrit ve osteomiyelit gibi kemik ve eklem iltihaplanmalarında kullanılmaktadır.
Dermatit, Lenfanjit, apse ve yara enfeksiyona gibi yumuşak doku ve deri üzerinde oluşan iltihaplanmaların tedavisinde tavsiye edilen bir ilaçtır.
CİPRO 500 MG’IN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Kişiye göre farklılık gösteren yan etkileri olabilir. Çoğunlukla yan etkiler ilacın dozunu bağlı olarak ilacın dozu azaltıldığında veya ilaç kullanımı bırakıldığında yan etkiler de kendiliğinden geçmektedir. Bu ilacı kullanırken beraberinde oluşabilecek bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, iştahsızlık, baş dönmesi, baş ağrısı, görme bozuklukları, migren, yorgunluk, taşikardi, nefes alma zorluğu, kaşıntı, cilt üzerinde döküntü, ödem, eklem ağrıları, halsizlik, böbrek fonksiyonlarında geçici yetersizliği karaciğer fonksiyonu enzimlerinde geçici yükselme, yüksek tansiyon, tendinit ve de deri altında kabarcıkların oluşmasına çok sık olmasa da ilaç kullanırken oluşan ve görülen yan etkilerdir. Bu gibi yan etkilerle karşılaşıldığında ilacın kullanımı derhal bırakılmalıdır. İlaç kullanımı bırakıldıktan sonra bu yan etki şikayetleri ile doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Buscopan Plus Tablet

DİAZEM 5 MG KAPSÜL