in

ERKEKLERDE GÖRÜLEN VARİKOSEL HASTALIĞI NEDİR ?

ERKEKLERDE GÖRÜLEN VARİKOSEL HASTALIĞI NEDİR ?

Varikosel hastalığı erkeklerde kısırlıkla sonuçlanan önemli bir rahatsızlık türüdür. Bu nedenle erken teşhis ve tedavisi büyük önem taşımaktadır. Varikosel rahatsızlığını bir damar sorunu olarak ele almak mümkündür. Testis içinde yer alan damarların genişlemesi, büyümesi ve kan akışı bozuklukları ile kendini gösteren bu rahatsızlık toplum içerisinde oldukça yaygındır. Erkeklerde varikosel ergenlik sırasında veya daha sonraki yaşlarda başlangıç yapabilir.

 

Rahatsızlığın temelinde kalıtsal özelliklerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ancak farklı nedenlerden dolayı da kişide bu rahatsızlık görülebilir. Testis bölgesine alınan sert darbelerin veya uzun süre ayakta duracak işlerde çalışanların bu rahatsızlığı çektiği izlenmiştir. Varikosel rahatsızlığı kendisini testis ve bacaklarda devam eden acı ve sancılar olarak gösterir. Bir damar büyümesi ve genişlemesi olan varikosel bazı kişilerde testis üzerinden görülebilen damar şişkinliği olarak kendisini belli edebilir.

Variosel tedavisi ilaçla ve operasyonla tedavi yöntemleri kullanılır. Bazı kişilerde ilaç yeterli olurken, kısırlığın giderilmesi için bazı kişilere cerrahi operasyon uygulanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Tifo Nasıl Tedavi Edilir?

KURDEŞEN HASTALIĞINDA NELER YAPILMALI?