in

Tifo Nasıl Tedavi Edilir?

TİFO HASTALIĞI İLE NASIL MÜCADELE EDERİZ

Kış ayları yaklaşırken adını daha fazla duymaya başladığımız Tifo hastalığı kendisini birçok belirti ile belli edebilir. Bahsedeceğimiz her belirtiyi elbette bu hastalığa yormak doğru değildir. Ancak önlem almak ve tedavisi için doktora başvurmak için bu belirtileri dikkate almakta yarar var.

Tifo rahatsızlığı ilk aşamalarında genelde kendisini halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ile gösterebilir. Daha sonra bu belirtilere baş ağrıları eklenebilir. Tifonun en genel belirtileri arasında, halsizlik, iştahsızlık, burun kanaması, bağırsak kanaması, tansiyon düşüklüğü, ishal, kabız, dil kızarıklıkları, dil pası, dil sararması, yanak kızarıklıkları, bademcik iltihabı, kilo kaybetme ve karın şişmesi bulunur.

 

Tifo bakteri kökenli bir rahatsızlık olup temizlik ile doğrudan alakalıdır. Temiz suları tercih etmek, yiyecekleri iyice yıkamak korunma açısından çok önemlidir. Bazı bölgelerde tifo salgın kaynaklı yayılabilir. Bunun için insanların aşı olmasında yarar vardır. Tifo şüphesi duyuyorsanız doktorunuza görünmelisiniz. Tifoya karşı beslenmeye dikkat etmek, kolay sindirilebilen yiyecekler tüketmek ve günlük su ihtiyacını almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Varles 25 Mg Film Tablet

ERKEKLERDE GÖRÜLEN VARİKOSEL HASTALIĞI NEDİR ?