in

Ella Ertesi Gün Hapı

ELLA

Ella nedir? Ella ne için kullanılır?

Ella beyaz renkli, yuvarlak ve her iki yüzünde Ella yazısı bulunan bir ilaçtır. Bu ilaç acil durumlarda kullanılan bir doğum kontrol hapıdır. Yani bu ilacı cinsel ilişkiye girerken korunma diyorsanız hamilelik durumunu önlemek için kullanabilirsiniz.

Cinsel ilişki sırasında partnerinize prezervatifi çıkmışsa, kalmışsa ya da yırtıksa ya da ilişki sırasında prezervatif kullanmayı unutmuş ise, hamileliği önlemek için kullandığınız doğum kontrol hapını kullanmayı unutmuş iseniz bu İlaç kullanmanız için önerilmektedir.

Ella ilacı korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girdikten sonra ya da bir koruyucu yöntemini kullanmıyorsanız cinsel ilişkiden sonra 120 saatte Yani 5 güne kadar bu ilacı alabilirsiniz.

Ella insan vücudunda doğal olarak bulunan progesteron hormonunun etkinliğini değiştirme görevi üstlenmektedir. İlaç yumurtalıkların az da serbest bırakılacak olan yumurtanın çıkmasını önlemektedir bu şekilde rahmi etki etmektedir. Fakat yine de bu ilaç tam olarak bir koruma sağlamaya bilir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra bu ilacı kullansanız bile hamile kalma olasılığınız %2 olmaktadır. Ella ilaç normal olarak kullanılan doğum kontrol yöntemi gibi kullanılmamaktadır.

Ella nasıl kullanılmaktadır?

Elle ilacın kullanım şekli her kişiye göre farklılık gösterebilir. En doğru kullanım şekli ve dozu miktarı doktorunuzun tam olarak size önereceğim şekilde olmalıdır. Bu ilacı korumasız şekilde cinsel ilişkiye girdikten sonra ya da cinsel ilişki sırasında kullandığınız diğer koruma yöntemlerinde herhangi bir aksilik yaşandığında olabilecek en kısa sürede 120 saati geçirmeden alınmalıdır. İlaç ağız yolundan yutularak içilmelidir. İlacı adet döngüsü herhangi bir zamanında alabilirsiniz. İlacı içtikten sonra 3 saat içerisinde kusma durumu yaşarsanız diğer bir ilacı içmeden önce bu durumu Doktorunuz ile konuşmalısınız. Ella ilacı aldıktan sonra eğer hamilelik durumu yaşanıyor ise bu durumu doktorunuz ile konuşmamız gerekmektedir. İlacı kullanırken doz aşımı yaşanmamasını dikkat etmelisiniz. Elle ilacı aç ya da tok karnına kullanabilirsiniz. İlacı 18 yaşın altındaki kadınların kullanması doğru bulunmamaktadır. Karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan kişiler Bu ilacı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır uygun olan doz miktarı doktorları tarafından belirlenmelidir. Çok şiddetli karaciğer yetmezliği hastalığı olan hastalara ilacın kullanımı önerilmemektedir.

 

 

 

 

Ella ilacı kullanırken ilacın etkisinin üzerinizde normalden çok daha fazla ya da normalden yetersiz olduğunu düşünüyorsanız bu durumu doktorunuz ya da eczacınıza ile konuşmanız gerekmektedir. İlacı normalde fazla bir şekilde kullanmışsınız aşırı doz kullanımı için bu durumu doktorunuza danışmalısınız. İlacı kullanırken almayı unuttuğumuz saat için bir sonraki ilaç alımında dengelemek adına çift doz ilaç kullanımı yapmayınız. İlacın tedavisi ve kullanımı bittikten sonra herhangi bir şekilde olumsuz etki hastalar üzerinde görülmesi beklenmemektedir.

Ella’nın yan etkileri nelerdir?

İlacın yan etkileri farklılık göstermektedir. İlacın içerisinde bulunan etken maddeye karşı hassasiyet durumu söz konusu ise bir takım yan etkiler oluşabilir.

Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, ağrılı adet kanaması, meme bölgesinde hassasiyet, alt karında ve de kalça bölgelerinde hissedilen ağrı durumu, üst karında ağrı, karın içinde ağrı, kusma, sırt ağrısı ve kas ağrısı ilacın yaygın olarak görülen yan etkileri olmaktadır. Bu gibi yan etkiler ile karşılaştığınızda ilaç kullanımını bırakıp doktorunuza danışmalısınız.

Kabızlık, ishal, bağırsakta ağrılı gaz sancısı, mide yanması, ağız kuruluğu, anormal derecede vajinada kanama, sıcak basması, idrar yolu enfeksiyonu, vajina enfeksiyonu ve vajinada akıntı ilacın yaygın olmayan yan etkileri olmaktadır. Bu gibi durumla karşılaştığınızda ilaç kullanımına devam etmemeniz ve doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

One Comment

Leave a Reply
  1. I think this is among the most vital info for me.
    And i’m glad reading your article. But wanna remark on some
    general things, The website style is wonderful, the
    articles is really excellent : D. Good job, cheers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Çocuğum Obez Mi?

Çocuğum Obez Mi?

Alerjinizin İyileşmemesinin 4 Nedeni Ve 4 Çözüm

Alerjinizin İyileşmemesinin 4 Nedeni Ve 4 Çözüm