in

Çocuğum Obez Mi?

Çocuğum Obez Mi?
Çocuğum Obez Mi?

Bebeklikten başlayarak çoğu anneler çocuğun kilolu olması için çaba sarf ederler. Fakat aradan birkaç yıl geçtikten sonra acaba çocuğum obez mi diye şüphelenmeye başlarlar. Kendisi kilonuza ne kadar dikkat ediyorsanız aslında çocuğun kilosu da ilerde obeziteye ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Çoğu Avrupa ülkesinde ve Amerika’da aileler çocuklarınız kilo problemiyle başa çıkmaya çalışıyorlar. Ülkemizde obeziteye olan bilinç ne yazık ki henüz oluşmuş değil.

cocugum-obez-mi.jpg

Çocuğum Kilolu Mu Obez Mi?

Ailelerin ilk önce obez ve kilolu kavramlarının ayrımını yapabilmeleri gerekmektedir. Böylece probleme daha etkili bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Çocuğum obez mi diye bir kaygınız var ise profesyonel destek alarak çocuğun kilosu analiz edilir ve durumu uygun bir yaklaşım sergilenir. Aksi halde kilolu bir çocuğa obez bir çocuk muamelesi yaparak alınan tedbirler ilerde o çocuğun kilo alma problemine ve yeme bozukluğu yaşamasına neden olur.

cocuklarda-obezite.jpg

Erken Teşhis: Etkili Mücadele

Eğer obezite okul öncesinde aile tarafından kontrol altına alınmaya başlarsa, çocuk daha kısa sürede obeziteden kurtulur. Bunun nedeni aile kontrolünün ulaşamayacağı okul ve kurs gibi mekanlarda çocuk uygulanan diyete sadık kalmayabilir ve böylece obezite problemi daha yavaş bir seyirde devam eder. Evde aile bireyleri dahil abur cubur tüketimi durdurulmalı ve çocuğun diyete direncini azaltacak yiyeceklerin bireyler tarafından tüketilmemesi gerekir. Aile ortamında, çocuğa uyarıda bulunabilir ve onu bu konuda bilinçlendirici konuşmalar yapabilirisiniz.

cocuklarda-obezite-belirtileri.jpg

Profesyonel Destek Şart

Obeziteyle başa çıkmak çocuğu psikolojik ve fizyolojik açıdan etkileyen bir dönemdir ve aileler bu noktada hassas davranamazsa ilerde önü alınamayan psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların başlangıç noktasını oluşturabilir. Bu tür bir ihtimali ortadan kaldırmak için uzman bir psikologdan ve diyetisyenden yardım alınabilir. Tüm besleyici maddeleri içeren ve vücudun temposunu düşürmeyecek bir diyet listesi düzenli bir kilo takibiyle diyetisyen tarafından takip edilir. Bu esnada çocuğun yaşadığı duygusal süreç ve kilo verme motivasyonu bir psikolog tarafından onu incitmeyecek şekilde verilir. Böylece ailelere düşen yük biraz olsun azalmış olur.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Sağlıklı Bebek Büyütmenin Sırları

Sağlıklı Bebek Büyütmenin Sırları

Ella Ertesi Gün Hapı