in

El Kesilmesi  Ve Tedavisi

 

El kesilmesi tedavisi genellikle yaralanmaların oluşuna ve yaraların dokulara ne kadar zarar verdiğine göre yapılmaktadır. Tendon, damar ve sinir kesilmelerinin tedavisi daha fazla özellik oluşturmakta ve tedavisi de zor olmaktadır.

 

el-yaralanmalari-tedavisi

El kesilmesi tedavisi yaranın boyutuna göre yapılmakta ve öncelikle tedavinin amacı uzvu kurtarabilmektir. Her şeyden önce tüm hareketleri eksiksiz şekilde yerine getirildiğinden emin olunmakta ve sonrasında tedavi aşamaları başlamaktadır. Kesilmeler tendon kesilmesi, sinir kesilmesi ve kemik yaralanmaları olarak belirlenmekte ve tedavi de bu yara türlerine göre belirlenmektedir.

El kesilmesi tedavisinde öncelikle kanama kesilir, duyu sinirleri fonksiyonları sağlanır ve hareket fonksiyonları değerlendirilerek tedavi sonuçlanır. El kesilmesi ve tedavisi sıralamasında en son doku yenilenmesi tedavisi uygulanır.

El kesilmesi tedavisinde öncelikle turnike uygulanarak kanın kesilmesi sağlanır. Tendon uçları tam uç uca getirilerek dikilir. Tendonların yanlış dikilmesi hareketi bozacaktır. Bu yüzden de tüm kanalların uç uca getirilerek dikilmesi gerekir. Tendon eksikliği durumlarında ise tendonlar tamamlanmalı ve yara öyle dikilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Alerji Giderici Kremler