in

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

 

Bağırsak düğümlenmesi dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bu konuda bilinmesi gerekenleri sizin için sıraladık. Bağırsak düğümlenmesi nedir, bağırsak düğümlenmesi neden olur ve bağırsak düğümlenmesi nasıl tedavi edilir konularını kısa ve öz bir şekilde inceleyelim:

kalin-bagirsak

 

  • Bağırsak düğümlenmesi bağırsakta meydana gelen tıkanmalar sonucu meydana gelir.
  • Tıkanıklıklar nedeniyle çeşitli kıvrım şekilleri ortaya çıkar.
  • Bağırsak düğümlenmesini anlamamız için bazı işaretleri takip etmemiz gerekir. Bağırsak düğümlenmesi belirtileri genellikle küçük ağrılar, bağırsakların çalışmadığı hissi şeklinde başlangıç gösterir. Kabızlık, mide bulantısı, karın ağrısı veya kusmalar devam eden süreçlerde görülen belirtilerdir. Karından, bağırsaktan gelen sesler ve gaz şişkinliğine karşı dikkatli olunmalıdır. Bazı düğümlenmelerde dışkıda kan gözlenebilir. Karın bölgesi sertleşebilir. Bağırsakta dolaşım yerine getirilmemeye bağlayacağı için ihmal edilmeden doktora başvurulmalısınız.
  • Bağırsak düğümlenmesinde doktorunuz size bir tedavi yöntemi önerecektir. Öncelikle bağırsak bölgesinde sorun olup olmadığını anlamak için görüntüleme yöntemleri uygulanır. Tedavi aşamasında cerrahi operasyon uygulanabilmektedir.
  • Günlük su ihtiyacımızı karşılayacak (1 – 2 litre) ölçüde su içmek ve sağlıklı beslenmek düğümlere karşı alınacak başlıca önlemlerdir. Hareketsiz bir yaşamdan uzak durulmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Doğum Kontrolü İçin Ne Tip İlaçlar Kullanılır?

El Kesilmesi  Ve Tedavisi