in

Doğum Kontrolü İçin Ne Tip İlaçlar Kullanılır?

 

İstenmeyen doğumların önüne geçmek için birçok yöntem kullanılır. Bunların içinde ilaç olarak kullanılan gebelik önleyici haplar, yani doğum kontrol hapları büyük yer tutar.

Gebelik önleyici haplar nedir?

yasmin-dogum-kontrol-hapi

Bu tür haplar kadınlık hormonlarını içeren haplardır. Doktor tavsiyesine uygun olarak düzenli bir şekilde kullanılmalıdırlar. Kimler gebelik önleyici hap kullanabilir? Gebelik önleyici haplar doğum kontrolü ve adet düzenleme yöntemi olarak önerilebilmektedir. Doktorunuz kullanımınıza karar verecektir. Adet sancılarında, düşük yapanlarda ve düzenli kullananlarda gebelik önleyici haplar kullanılabilmektedir.

 

Bazı durumlarda gebelik önleyici hap kullanılmamaktadır. Şeker hastaları, meme kanseri olanlar, migren sorunları olanlar, operasyon geçirmiş ya da geçirecek olanlar, vajina kanaması sorunları olanlar, karaciğer hastaları, tansiyon ve damar sorunları olanlar, emziren anneler ve AIDS gibi bulaşıcı bazı hastalıkları olanlar bu hapları kullanamazlar. Hapların düzenli olarak alınması gerekir. Kullanım şekli ve dozajı için doktorunuzdan bilgi almalısınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Gebelikte Pilates Egzersizleri Ne İşe Yarar?

Dış Gebelik Nedir ve Nasıl Meydana Gelir?

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?