in

Doğal Yöntemlerle Hemoroid Tedavisi

 

 

Doğal Yöntemlerle Hemoroid Tedavisi

Hemoroid toplumumuzda oldukça yaygın olan rahatsız edici ve acı verici bir problemdir. Hemoroid mevcut olduğunda, rektumda acısız kanama, kaşınma ve iritasyon, otururken rektum etrafında acı, ıkınırken acıma gibi problemler yaşanır. Çok fazla un içeren beslenme düzeni, kabızlık ve hamilelik ise hemoroid sorunun yaşanmasına neden olan etkenlerdir. Öncelikle hemoroide neyin sebep olduğu belirlenmeli daha sonra tedavinin seyri. Hemoroid tedavisinde doğal ev yapımı yöntemleri uygulamak oldukça faydalı sağlayacaktır.

 

Şifalı Bitkiler:  Hemoroid tedavisinde kullanılabilecek en iyi bitkiler, papatya, atkuyruğu ve meşedir. Bu şifalı otlardan herhangi biri 1 yemek kaşığı ölçüsünde alınarak, sıcak su ile karıştırılır ve çay yapılır. Daha sonra bu çay soğutularak pamuğa batırılır ve etkilenen bölgeye küçük bir miktar uygulanır.

 

 

 

Pazı:  Pazı, hemoroid semptomlarını hızlıca azaltmaya yardımcı olabilecek doğal ve etkili bir seçenektir. Bu amaçla, bir demet pazı yıkanarak dondurucuya atılarak güzelce dondurulması sağlanır. Daha sonra hemoroidin üzerine günde üç defaya kadar donmuş bir yaprak konulur. Bu tedavinin şifası, pazının içerisindeki soğuk ve su içeriğiyle alakalıdır.

 

Esansiyel Yağlar:  Hemoroid batmalarını hafifletmek için lavanta yağı, dokuları iyileştirmek için servi, antiseptik olarak da çay ağacı yağı kullanılabilir.  Bunları rektum bölgesinde kullanmadan önce vücudun başka bir bölgesinde denenmesi, olası bir alerjik reaksiyon veya kızarıklığa karşı önlem alınmasını sağlayacaktır.

 

Pancar Ve Havuç:  Bu sebzelerin her ikisi de soyularak rendelenir ve daha sonra ezilir. Bir macun kıvamı elde etmek için biraz su eklenir. Gazlı bez kullanarak, iltihaplı damarlara uygulanır.  Bu karışım kaşıntıyı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Patates:  Patates şifası,  hemoroid tedavisinde kolay, ucuz ve etkili bir yoldur. Patates su içeriği ve iyileştirici özellikleri sayesinde enflamasyonu ve yanmayı azaltır. Tedavi uygulanırken; patatesler rendelenerek bir kağıt havluyla hasarlı bölgeye uygulanır. Bu işlem günde birkaç kez yapılabilir. Bu yöntemi kullanmanın bir başka yolu da bir dilim patatesin kesilerek doğrudan hemoroid olan bölgeye uygulanmasıdır.

Pamuklu iç çamaşırı giymek, saatler boyunca oturmak ve bolca su içmek uygulanması gereken yöntemler arasında sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Çatlak İzlerinden Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Karaciğer Yağlanmasını İyileştiren Mucizevi Meyveler