in ,

Çatlak İzlerinden Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

 

Çatlak İzlerinden Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Çatlak izleri vücudun kalça, bacak ve göğüs gibi bölümlerinde ortaya çıkan istenmeyen kusurlardır. Özellikle zayıflama şişmanlama ya da hamilelik gibi kiloda ki ani ve keskin değişiklikler yüzünden çatlak izleri meydana gelmektedir. Neyse ki çatlak izlerini azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak için evde uygulanabilen doğal ve oldukça etkili tedavi yöntemleri mevcuttur.

 

Atkuyruğu

Silikon, sağlık açısından çok yararlı bir bitki olan atkuyruğunun yapıtaşlarından biri ve canlandırıcılık açısından güçlü doğal bir elementtir. Çatlak izleri gibi durumlarda da oldukça etkilidir. Tarif hazırlanırken 100 gramlık at kuyruğunu en az 1 ay boyunca dinlendirebileceğimiz, alkol derecesi %40 olan 1 litre alkole ihtiyaç olacaktır. Sonrasında 8-10 damla limon suyu eklenir. Bu süreçten sonra dayarım litre su ile sulandırılır. Elde edilen madde günde 2 kez dairesel masajlarla çatlakların olduğu bölgeye uygulanır.

 

Havuç Makarnası

Burada yapılması gereken ilk şey, yumuşayana kadar havucu haşlamaktır. Daha sonra bir püre haline getirerek zarar görmüş bölgeye sürülür. Yarım saat için dinlenmeye bırakılır. Sıcak su çatlak izleri olan cilde daha da fazla zarar vereceğinden ciltten havuç soğuk su ile durulanmalıdır.

 

 

 

Çatlak İzleri İçin Avokado Özlü Krem

Ciltte ki su kaybını engellemek için, doğal kremler oldukça önemlidir. Çatlak izlerini kaldırmak için yardımcı olurlar. Ancak izler ortadan kalktıktan sonra da kullanmaya devam edilmelidir.Aloe vera ve avokado bir arada dokuları tekrar canlandırmada ve dolayısıyla çatlak izlerini yok etmede çok güçlüdür. Bu tarif için; yarım avokado, 1 adet aloe vera yaprağı ve 1 çay kaşığı zeytinyağı blendara konularak düzgün bir merhem elde edene kadar karıştırılır. Merhem çatlakların olduğu bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak sürülür. 20 dakika dinlenmeye bırakıldıktan sonra, soğuk su ile temizlenir.

Bir başka tarifte ise; yarım avokado, 2 yemek kaşığı yulaf ve 2 yemek kaşığı badem yağı da karıştırılarak sürüldüğünde çatlak izlerini ortadan kaldırdığı gözlenecektir. Bu karışım farklı olarak sadece ılık su ile temizlenmelidir.

Bol bol su içmek ve protein açısından zengin bir beslenme alışkanlığı da çatlak izleri ile mücadele eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Cilt Ve Saç İçin Karbonat ve Argan Yağı Kullanımı Kullananlar

Doğal Yöntemlerle Hemoroid Tedavisi