in

Cilt Ve Saç İçin Karbonat ve Argan Yağı Kullanımı Kullananlar

Cilt Ve Saç İçin Karbonat ve Argan Yağı Kullanımı Kullananlar ne diyor.

Cilt ve saç için oldukça faydalı olan iki doğal yöntemden bahsedeceğiz.Bunlar Karbonat ve Argan Yağı.

Karbonat cildin ve saçın sağlıklı görünmesine yardımcı olan hem doğal hem de oldukça uygun fiyatlı bir üründür. Evde uygulanabilecek pratik yöntemlerle saçları ve cildi yeniden mutlu etmek oldukça mümkündür.

Karbonat İle Doğal Peeling

Bu peelingi elde etmek için, 1 yemek kaşığı karbonat ve alabildiği kadar su kullanmak yeterli olmaktadır. Hazırlama aşamasında kalın bir macun kıvamına gelene kadar karbonata su eklenir. Karışım peeling yapılmak istenen bölgeye hafif dairesel masaj hareketleriyle uygulanır. 10 dakika bekletilir ve sonrasında soğuk su ile durulanır. Bu tedavi sadece haftada 2 defa kullanılır. Cilde sürülen karbonat zamanla cilt altında biriken ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olacaktır.

Dirsek Ve Dizler İçin Renk Açma

Dirsek ve diz derisi çok hızlı kururken aynı zamanda kararır. Karbonatın peeling etkisi ile beraber zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı gibi bir nemlendirici bu bölgelerin rengini açarken cildin pürüzsüz ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. Karışım hazırlanırken; 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılarak kalın bir macun haline getirilir. Karışım diz ve dirseklerin üzerine sürülerek 10 dakika kadar bekletilir. Sonrasında ılık su ile durulanarak haftada 3 defaya kadar tekrarlanır.

Karbonat İle Saç Toniği

Karbonat ve elma sirkesi yağların doğal bir şekilde üretilmesini dengeleyen ve kepek gibi genel sorunları önleyen güçlü bir saç toniğidir. Bu amaçla; 1çay kaşığı karbonat, 4 yemek kaşığı elma sirkesi, yarım bardak su ve bir adet sprey şişesi bir araya getirilir. Tüm malzemeler sprey şişesine eklenerek iyice çalkalanır. Karışım günde iki defa saç ve kafa derisine püskürtülür.

Kafa Derisi Mantarı Temizleme

Kafa derisine karbonat uygulandığında terin sebep olduğu her türlü koku ile mantarın uzaklaşmasına yardımcı olunur. Bu niyetle; 1 çay kaşığı karbonat, 6 damla lavanta veya kekik esans yağı ve alabildiği kadar su küçük bir kase içerisinde karıştırılır. Macun kıvamına geldiğinde kafa derisi ve köklerine hafif masaj yaparak uygulanır. 15 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu tedavi haftada 2 kere kullanılmalıdır.

 

Argan Yağının Cilt Ve Saç Üzerinde Yarattığı Mucizeler

Sıvı altın olarak bilinen argan yağı yüzyıllardır güzellik amacıyla kullanılan özellikle saç ve cilt için oldukça faydalı olan bitkisel bir şifadır. Argan yağı A ve E Vitaminleri açısından oldukça zengin olmakla birlikte yüksek oranda antioksidan ve linoleik asiti de bünyesinde barındırmaktadır. Linoleik asit; kuru cilt, kırılgan saçlar, yararlın iyileşmesi ve saç dökülmesi gibi durumlar ile ilişkilidir.

Argan Yağının Faydaları

Argan yağı, fazla yağlanma ve bu yağlanmaya bağlı olarak gözeneklerin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Ayrıca ciltte hasar görmüş olan hücreleri de tedavi eder. Yağlı bir cilde sahip olanlar için, argan yağı ile zaman zaman cilde bakım yapmak cilt yağını dengelemeye yardımcı olacaktır.

 

 

Argan yağı cilt için etkili ve yararlı bir nemlendiricidir. Avuca damlatılan 1-2 damla argan yağı ele yayıldıktan sonra cilde ve boyun bölgesine masaj yaparak uygulandığında, cildi nemlendirip kırışıklıkları gidermeye yardımcı olarak cilde bakım yapacaktır.

Argan yağı sadece cilt ve saçlar üzerinde faydalı olmayıp, dudak güzelliği için de başarılı bir bakım yağıdır. Dudakları daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek ve dudaklarda ki çatlakları gidermek için itinayla kullanılmalıdır. 1 damla argan yağı dudaklara sürüldüğünde yarattığı bebeksi doku anında fark edilecektir.

Argan yağı, tırnak ve ayak bakımı için de sıklıkla kullanılır. Tırnak eti problemlerini gidermek için birkaç damla argan yağı, tırnak ve tırnak etlerine masaj yapılarak mutlaka uygulanmalıdır. Ellerde yaşanan soyulma ve kavlamalara da dur demek için oldukça fayda sağlamakla birlikte, ellere bir eldiven takarak 10 dakika boyunca bekletmek yağın emilimi için daha iyi sonuç verecektir.

Bunlara ilave olarak, birkaç damla argan yağı ile masaj yaparak ayaklara bakım uygulanıp, temiz bir çorap içerisinde ayaklar 20-30 dakika kadar bekletildiğinde, sert topuklar ve ayak altı bölgelerinin yumuşadığı gözlenecektir.

Hamilelik, ani boy uzaması, hızlı kilo alma veya vermenin deride yarattığı çatlama etkisinden kurtulmak için de vücuda argan yağı  mutlaka bakım yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Koltuk Altı Kararmaları İçin Limon

Çatlak İzlerinden Kurtulmak İçin Doğal Çözümler