in

Disleksi nedir?

Disleksi nedir?

Öğrenme bozukluğunun bir çeşidi olarak bilinen disleksi bireysel farklılıklarla doğan çocukların bazılarında görülebilmektedir. Okul öncesi dönemde çocukların dinleme, konuşma, akıl yürütme gibi yetileri güçlük gösterdiğinden ebeveynler çocuklarının hiperaktif davranışlarının disleksiden kaynaklandığını anlamayabilmektedir.

Zihinsel gelişimini disleksi nedeniyle henüz tamamlayamamış olan çocuklar genellikle ilkokula başladığında okuma, yazma ve matematiksel işlemleri kavramakta büyük güçlük çekebilmektedir. Çocukların zeka düzeyinde bir sorun olmasa da kelimelerin ve harflerin tersten algılanması eğitimde diğer çocuklara nazaran geride kalmalarına neden olabilecek bir sorunla karşı karşıya kalındığını gösterebilmektedir.

Kişinin disleksi olduğu nasıl anlaşılır?

Her ne kadar doğuştan gelen bir öğrenme bozukluğuysa da disleksi okuma yazma döneminde dikkat çekmektedir. Yaşıtlarına göre daha geç okumayı öğrenen ve daha geç yazan çocuklar kelimeleri doğru telaffuz edemedikleri gibi kelime kapasitelerinin düşüklüğü de dişlektik bir çocuk olduğunun ipuçlarını vermektedir.

Disleksi belirtileri nelerdir?

Dsleksinin alt kategorilerde farklı adımları bulunmaktadır. Disleksi belirtileri yalnızca öğrenme bozukluğu olarak değil geniş kapsamlı düşünülmesi gerekir.

 

 

Disleksi belirtileri

  • Okuma Bozukluğu: Okumakta güçlük çeken çocuklar genellikle kelimeleri tersten okumakta, okurken bazı kelimeleri veya heceleri atlamakta, heceleri ve harfleri karıştırmakta, okurken sürekli duraksayarak okuma bozukluğu göstermektedir.
  • Yazma Bozukluğu( Disgrafi): Harfleri tersten yazmalarıyla dikkat çeken yazma bozukluğu birbirine benzer sembollerde bazı harfler ve rakamları sıklıkla karıştırabilmektedir. Örneğin E harfini kullanmak istediklerinde E harfinin tam tersi olan 3 rakamını kullanmaları kelimeleri hatalı yazmalarıyla kendini gösterebilmektedir.
  • Öğrenme Güçlüğü: Yaşıtlarına göre sağını ve solunu karıştırmak, ayakkabılarını sürekli ters giymek gibi basit komutlu bazı durumlar öğrenmede güçlük çektiğini gösteren belirtilerdir.
  • Anlama Bozukluğu: Disleksi de dikkat yeteneğinin zayıf olması da önemli bir belirtidir. Dikkatini uzun süre belli bir iş veya duruma veremeyen çocukların sürekli aktif bir şekilde oyun veya başka bir şeye eğimli olması anlamada güçlük çekmesine neden olacaktır.
  • Çelişki: Özel yetenekli çocuklar olan disleksili çocuklar kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Resim, müzik gibi farklı alanlarda beklentilerinizin de üstünde performans gösterebilen yetenekli disleksili çocuklar isterse bunu da yapar gibi bir yanılgıya düşmenize neden olabilecektir. Ancak zeka ile alakalı olmayan disleksi sorunlarında yalnızca çocuğun istemesi yetmeyeceği gibi desteklenmesi de gerekecektir.

Disleksinin tedavisi mümkün mü?

Çocuklarda bir hastalık olarak nitelendirilmeyen disleksi bu nedenle ilaç tedavisi olmayan bir öğrenme sorunudur. Disleksili çocukların özel bir eğitim alarak çocuk yaşlarda sorunlarının önüne geçilebilir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak okuma problemlerinde düzelmeler görülse de yazım hataları kalıcı olabilmektedir.

Dislektik çocuklara nasıl davranılmalıdır?

Uzman doktor kontrollerinde tanısı konulan disleksi problemine karşı gelişim ve öğrenme sürecinde biraz daha zorlanabileceğiniz bir gerçek olsa da sabırla tüm problemlerin üstesinden gelinebilmektedir. Çocuklarınızı motive ederek özgüvenlerinde bir hasar oluşmasına izin vermeden oyunlarla destekleyeceğiniz ve öğrenmeyi eğlenceli hale getireceğiniz süreçte çocuğunuzun öğrenme isteği kamçılanarak başarıya odaklanacaktır.

Asla başkalarıyla kıyaslamamanız gereken dislkesili çocuğunuz için okul idaresi ve öğretmeni ile de iş birliği içinde olarak okul arkadaşları tarafından da desteklenmesini sağlamanız okul hayatında kendini geri planda bırakmamasıyla daha iyi boyutlara ulaşacaktır. Özel ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfedeceğiniz çocuklarınız için ilgili olduğu alana yönelik eğitimler aldırarak profesyonel işler çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir çocuk dişlektik bir problemle bile karşı karşıya kalsa gerek ebeveynlerin gerekse okul ve arkadaş çevresinin desteğiyle tüm sorunların üstesinden gelebilecek gücü kendinde bularak ilgili olduğu alanda çok daha başarılı biri olarak yaşamını sürdürebilecektir.

Özel bir eğitim ve özel eğitim araçları ile disleksi tamamı ile ortadan kalkmasa bile öğrenmenin önündeki tüm engeller çok daha rahat aşılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Radyo frekans yönteminin vücuda etkileri

Evde Pratik Hazırlanabilen Saç Cilası Ve Faydaları