in

Evde Pratik Hazırlanabilen Saç Cilası Ve Faydaları

 

Evde Pratik Hazırlanabilen Saç Cilası Ve Faydaları

Saç boyası işlemi tamamlandıktan sonra özellikle yıkamaların etkisiyle matlaşması boyadan sonra ton farklılıklarının oluşması ve boya renginin akması, saçların zarar görmesi, parlaklığını yitirmesi ve beyazlanan saçlar sebebiyle boyama işleminden kısa bir süre sonra tekrar boyamak yerine saç cilası uygulama yöntemi tercih edilmelidir.

Saç cilası hazırlama ve uygulamanın birçok farklı yöntemi bulunur. Evde kendi hazırlayacağımız basit ve pratik tariflerle elde etmek en doğal ve tercih edilen bir yöntem olacaktır. Bunun dışında kuoaförden destek alınabileceği gibi kozmetik marketlerde rahatlıkla bulunabilecek hazır ürünlerden de yararlanmak mümkündür. Saç cilası evde kendi yöntemlerimizle hazırlandığında, gerçekleştirilen uygulamanın ardından saça yoğun nem veren ürünlerle bakım yapmak oldukça önemli olacaktır.

 

 

Evde Saç Cilası Nasıl Hazırlanmalıdır?

Oksidan krem içermeyen saç cilası hazırlamak için; saç boyası, 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı, ılık su, boya kabı ve fırçası son olarak da duş bonesini temin etmek yeterli olacaktır. İhtiyaç duyulan boya miktarı saçın uzunluğuna ve gürlüğüne göre belirlenebilir. Çok kısa saçlar için çeyrek tüp boya kullanmak; orta uzunlukta ki saçlar için, yarım tüp boya; daha uzun ve gür saçlar için de tam tüp boya kullanılabilir.

Hazırlanma aşamasında ise; boya kabına yarım tüp saç boyası sıkıldıktan sonra üzerine yavaş yavaş ılık su ilave edilip, iyice karıştırılır. Boyanın kıvamı açılana kadar su ilave etme işlemine devam edilir, ancak çok sulu hale gelmemesine dikkat edilir. Sonrasında içerisine 1 tatlı kaşığı badem yağı eklenip güzelce karıştırılır.Bu aşamadan sonra saç cilası hazır olmuş olur.Hazırlanan cila tıpkı saç boyası uygular gibi,tüm saça fırça yardımıyla iyice masaj  yapılarak sürülür ve cilanın akma ihtimaline karşı saçlar, bir saç bonesi yardımıyla kapatılabilir. Cila saçta yarım saat bekletildikten sonra ılık su ile durulanıp, şampuanlanır.

Eğer dilenirse saç kremi ilavesiyle saç cilası hazırlamakta oldukça  basittir. Bu amaçla; yarım tüp saç boyası boya kabına alındıktan sonra, üzerine yarım çay bardağı saç kremi ve 1 yemek kaşığı tatlı badem yağını ekleyip iyice karıştırdıktan sonra saç cilası uygulamaya hazır hale gelecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Disleksi nedir?

Ciltler İçin Doğal Zerdeçal Maskesi Tarifleri