in

Diş Apsesi Nedir ve Çözümü Var mıdır?

 

Bu yazımızda siz sevgili okuyucularımıza diş apsesi nedir, diş apsesine ne iyi gelir ve diş apsesi tedavisi nasıl yapılır sorularının yanıtlarını vermek istiyoruz. Eğer diş apsesine çözüm arıyorsanız bu konunun geçiştirilmemesi gerektiğini ve mutlaka diş hekiminize başvurmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü diş apsesi zaman içinde diş kaybına kadar varan sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir.

 

dis-apnesi

Diş apsesi genellikle kendini şişkinlikle ve ağrıyla gösterecek olan bir iltihap birikmesidir. Bu diş iltihabı içerisinde bakterilerin yer aldığı bir sıvıdır. Sıvı yoğun bir koku ve tada sahiptir. Apseler diş kökünde olduğu gibi diş kenarındaki et içinde birikebilmektedir. Genellikle diş apseleri ağır ve artan ağrılarla kendini gösterir. Eğer diş apseniz varsa o bölgeye dokunduğunuzda içerideki şişkinlik size acı verecektir.

Diş apsesi tedavisi hekim tarafından yapılmaktadır. Apse ortadan kaldırıldıktan sonra soruna neden olan diş ile ilgili hekiminiz size bilgi verecektir. Tedavi dişinizin durumuna göre kanal tedavisinden diş çekmeye kadar gidebilir. Bu süre içerisinde öncelikle apsenin geçmesi için antibiyotik önerilebilmektedir.

  • Çok soğuk veya çok sıcak içecek veya yiyeceklerden kaçının. Dişin dentin tabakası diş çürüğü tarafından işgal edilmiş olabileceğinden, aşırı sıcaklık değişimleri ağrıya neden olabilir.
  • Şeker oranı çok yüksek olan yiyecek ve içecekler ile aynı zamanda asitli içeceklerden de kaçının.
  • Reçetesiz bir ağrı kesici kullanın. Önerilen dozu kesinlikle aşmayın ve ağrı kesicinizin kullanıyor olabileceğiniz diğer ilaçlarla beraber alınabildiğinden emin olun.  Genellikle çoğu diş ağrısı dokuların iltihabı veya sinir iltihabı nedeniyle olduğundan, iltihabı azaltmak için tasarlanmış bir ağrı kesici ilaç, diş ağrısı için en iyi anlık tedavi olacaktır. Ağrı kesici ilacınızı asla diş veya diş eti üzerine koymayın, aksi halde bu durum diş dokusunun zarar görmesine sebep olacaktır.
  • Ağrılı dişler arasında diş ipi deneyin. Gıda parçacıkları ve plakları ortadan kaldırma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Karanfil (eugenol) yağı kullanmayı deneyin.  Aktarlarda veya sağlıklı gıda marketlerinde bulunabilen karanfil yağı, antiseptik ve anestezik özellikleri sayesinde çeşitli dental materyallerde kullanılmaktadır. Evde karanfil yaği kullanma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Karanfil yağı içinde küçük bir parça pamuk ıslatın, temiz bir cımbız yardımıyla pamuğu ağrıyan dişin üzerinde 10 saniye tutun. Bu süreçte yağı yutmadığınızdan emin olun.
  • Eğer çürüğün oluşturduğu bir delik varsa geçici olarak kapatın. Bazı eczanelerde reçetesiz satılan kendi kendinize uygulayabileceğiniz geçici dolgu malzemesi bulabilirsiniz.
  • Başınızı yüksek tutarak uyuyun. Apseli dişin sinir iltihabı çok acı vericidir ve en rahatsız ağrı genellikle bu sebepten oluşur. İstirahat ederken kafanın yüksekte durması, diş ağrısı alanındaki basıncın bir kısmını azaltabilir.
  • Ağzınızı ılık ve tuzlu su ile durulayın. Günde iki ila üç sefer ılık ve tuzlu su ile çalkalamak, eğer rahatsızlığın temelinde dişeti enfeksiyonu var ise apsenin oluşturduğu diş ağrısına iyi gelecektir. Tuzlu su, enfeksiyonlu alanda bakterileri ortadan kaldırmak için antiseptik görevi üstlenmektedir.

Tedaviyi geciktirmeyin. Diş apsesinin neden olduğu bir diş ağrısı gelip gidebilir, ama kanmayın. Eğer rahatsızlığınız var ise,  apse tedavisini ertelemek uzun ve daha ciddi komplikasyonları ortaya çıkarabilir. Diş ağrısı hissettiğiniz durumda diş hekiminizi en kısa zamanda ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Eldeki Kırıklar ve Çatlaklar Nasıl Anlaşılır?

Çocuk Felci Nedir ve Tedavisi Nasıldır?