in

Eldeki Kırıklar ve Çatlaklar Nasıl Anlaşılır?

 

El çatlakları veya el kırıkları birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çeşitli kazalar, darbeler veya düşme sonucu bu tür hasarlar gözlenebilir. Bu yazımızda el kırığı nedir, el kırığı nasıl anlaşılır ve el çatlağı nasıl anlaşılır konularını ele alacağız.

 

eldeki-kiriklar-ve-catlaklar-nasil-anlasilir

El kırılması çeşitli beden hareketlerinde, sportif faaliyetlerde, kazalarda veya kemik erimesi gibi sorunlarda daha kolay meydana gelmektedir. Önemli olan elimizdeki ağrılarda, kırılma şüphelerinde derhal doktora başvurmamız gerektiğidir. Daha başka sorunlara neden olabilecek bu tür durumlar için tedbirli olmak gerekir.

El kırığı belirtileri genelde şişkinlik, ellerde- el bileğinde hassaslık, morluk, şekil bozuklukları, parmaklarda- bilekte hareket zorlukları, sancı, ağrı veya uyuşma hissi şeklindedir.

Kemik erimeleriniz varsa, yeterli kalsiyum veya mineral almıyorsanız kırık ve çatlaklara karşı daha hassaslaşırsınız. Özellikle hareketli sporlarla uğraşıyorsunuz bu gibi durumlara dikkat etmeniz gerekir. El kırığı ve çatlakları tedavisinde erken teşhis önemlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Grip Aşısı Nedir ve Ne Zaman Yaptırmalıyız?

Diş Apsesi Nedir ve Çözümü Var mıdır?