in

Çocuk Felci Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Polio India NewDehli Amar Jyoti Charitable Trust Amar Jyoti Rehabilitation & Research Centre Karkar Dooma November 2002 Copyright WHO/P.Virot

 

Çocuk felci hastalığı sinirlerle ilgili bir rahatsızlıktır. Çocuk felci nedeni polio adı verilen bulaşıcı bir virüstür. Bu virüs türü sinir sistemini harap edebilir, felç veya ölümcül durumlar oluşmasına neden olabilir. Genelde 3 yaş altındaki çocukları etkileyen bu virüs ağız yoluyla bedende yer bulmaktadır.

cocuk-felci-poliomyelitis

 

Çocuk felci tedavisi tam olarak olmasa da önlem olarak genellikle aşı ve ilaç yoluyla yapılmaktadır. Çocuk felcinde kasılma daha hafif olarak görülür. Bu hastalık bazen basit şekilde atlatılırken, bazen yürüme güçlüğü, kasları hareket ettirmede güçlük olarak gözlenebilir. Yetişkinlerdeki felcin aksine tam anlamıyla his kaybı olmamaktadır.

Çocuk felci belirtileri genellikle şöyledir:

  • Baş ağrısı
  • Kas ağrıları
  • Ateş
  • Mide bulantısı
  • Kusma

Kirli sular, bozulmuş gıdalar, kalabalık ve havasız ortamlarda soluma gibi faktörler bu virüsün yayılmasını arttırır. Fizik tedavi yöntemleri ve operasyonlarla felçli bölgeler yeniden hareket ettirilmeye çalışılmaktadır. Çocuklarda önlem için yapılan ağız yollu ve farklı iğneler yapılmaktadır.

 

eri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Diş Apsesi Nedir ve Çözümü Var mıdır?

Deri Veremi Nedir ve Nasıl Anlaşılır?