in

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Ve Ağrı Yaratan Taş Neden Oluşur?

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Ve Ağrı Yaratan Taş Neden Oluşur?
Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Ve Ağrı Yaratan Taş Neden Oluşur?

Böbrek taşı hayatımız boyunca hemen hemen hepimizin başına gelmiştir. Yediğimiz sebze ve meyvelerden toprakta yetişenlerinin iyice yıkanmaması sonucunda, içinde bulunan kalsiyum ve minerallerin böbreklerde toplanması ile meydana gelir. Sebze ve meyvelerde bulunan kalsiyum ve minerallerden üretradan geçebilecek kadar boyutta olanları geçebilirken, geçemeyecek kadar büyük olanları ise böbreklerde toplanıp biraraya gelerek böbrek taşlarını meydana getirir.

Böbrek taşı nasıl olur sorusuna verilebilecek en net cevap, iyice yıkanmayan sebze ve meyvedeki kalıntılardır şeklinde olur.

bobrek-tasi.jpg

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşının ilk ve en temel belirtisi şiddetli karın ağrısıdır. Böbrek taşının idrar yolunu tahriş ederek zarar vermesi ya da idrar yolunu tıkaması sonucunda şiddetli ve anlık olarak baş gösterir. İdrar kesesine yakın olan taşlar, kişide sık idrara çıkma isteği uyandırır. Ancak idrar yaparken de ağrı ve yanma hissiyatı olur.

Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşı düşürme yolları arasında 5 mm’ den küçük boyuttaki taşlar için ilaçla tedavi yöntemi uygulanır. Bol sıvı tüketimi ile taşın idrarla atılması amaçlanır.

Eğer taş 5 mm’ den büyük ise, vücuda dışarıdan şok dalgaları verilerek taşın kırılması ve idrarla atılması saşlanır.

bobrek-tasi-belirtileri.Jpeg

Böbrek taşınız varsa, bitkisel tedavi yöntemlerini de tercih edebilirsiniz. Böbrek taşını düşürmek için bitki tedavileri taşın büyüklüğüne göre taşın düşmesinde kesin olarak etkili olmasa da büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Böbrek taşı tedavisinde kullanılan en yaygın bitkiler; mısır püskülü, arpa, maydonoz, ayrık otu ve avokado yaprağıdır. Bu bitkilerden 1 lt su ile demlenerek hazırlanan bitkisel çaylar sizi önemli ölçüde rahatlatacaktır. Ancak, böbrek taşının ebatına göre taşın düşürülemeyecek kadar büyük olması ya da tedavi yöntemlerinin fayda etmemesi sonucunda operasyon yardımı ile de taş alınabilir.

bobrek-tasi-dusurme-yolari.jpg

Böbrek taşı genetik etkenlere de bağlı olabilir. Ancak bol sıvı tüketiminin böbrek taşı oluşumunu bazı durumlarda engellediği bazı durumlarda ise azalttığı, yapılan araştırmaların sonuçlarına göre saptanmıştır. Bu nedenledir ki, bol su tüketiminin faydalarından bir ide böbrek taşına etki etmesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

ALDOLAN 100 MG/ 2 ML 25 AMPÜL

Göğüs Ağrısına Beloc Zok