in

ALDOLAN 100 MG/ 2 ML 25 AMPÜL

ALDOLAN 100 MG/ 2 ML 25 AMPÜL

Aldolan nedir? Aldolan ne için kullanılır?

Aldolan, değişik pek çok nedenle ortaya çıkmış olan ve kendinin şiddetli bir şekilde hissettiren ağrılar, sindirim ve boşaltım sistemi dahil olmak üzere mide ve bağırsak da hissedilen çok güçlü ağrılar, üreme sisteminde kendini gösteren güçlü ağrılar, boşaltım sisteminde boşaltım sırasında ve boşaltım dışında sancı şeklinde kendini gösteren ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaç olmaktadır.

Ameliyat olmadan önce ağrıları kesmek için hastalara verilen bir ilaçtır.

Doğum sırasında hissedilen ağrı daha aza indirmek mi doğumu kolaylaştırmak için rahim kanalının daha geniş bir hal almasını sağlamak, doğum anının daha kısa sürede tamamlanması için katalizör görevi görmek ve doğum sonunda doğru başın girişi sırasında hissedilen ağrı ve kramplı sancıları en aza indirmek için doktorların hastalarına önerdiği bir ilaçtır.

Aldolan ilaç 5 ya da 25 tane olmak üzere ampul şeklinde ambalajlanmaktadır.

Aldolan nasıl kullanılmaktadır?

Aldolan ilaç kas içine ve de deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanan bir ilaçtır. Bu ilacı evde uygulamanız doğru olmamaktadır. İlacın uygulama alanı hastanelerdir. İlacın ne kadar kullanılacağı ise doktorunuz tarafından belirlenmektedir. Her kişiye göre uygulanan doz miktarı farklı olmaktadır. Her kişiye uygun olan doz miktarı doktorunuz tarafından belirlenir ve doktor gözetiminde sizlere uygulanmalıdır. Çocuklar için kullanımınıza düşük doz miktarları tercih edilmektedir. Yaşlılar için kullanımlarında da çocuklar için olduğu gibi düşük doz miktarları uygulanmaktadır. Zayıf hastalarda doktor kontrolünde düşük dozda aldolan hastalara verilmektedir.

 

 

 

 

Karaciğerde böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler Bu ilaçları kullanırken daha dikkatli olmalıdırlar. Bu gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler düşük doz miktarı ile ilacı kullanmalıdır.

İlacı kullanırken kullandığınız doz miktarının yaptığı etki sizlere al ya da normalden fazla bir etki yaratıyor ise bu durumu doktorunuza danışmalısınız.

Aldolan ilacı normalde kullanmanız gerekenden fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz. Normalde kullandığınızdan fazla bir kullanım durumu söz konusu ise bu durumu hemen doktorunuza danışmalı ve de size en yakın olan hastanenin acil bölümünü başvurmalısınız.

Aldolan ilacı kullanırken yemek Saati muzlu geçilmiş senin bir sonraki ilaç saatinde bunu dengelemek adına sakın çift doz ilaç kullanmayınız. Normalde almanız gereken bu miktarı kadar ilaç almalısınız.

Aldolan ilacı kullanırken kendiliğimizden ilacı bırakmaya kalkmayınız. İlaç tedavi bittikten sonra doktor kontrolü ile bırakılacaktır. Eğer bir anda ilacın kesilmesi söz konusu olur ise ilaca karşı yoksunluk isteği duyabilirsiniz. İlacı bırakmanın için en doğru zamanı size doktorunuz belirleyecektir.

Aldolan’ın Yan etkileri Nelerdir?

İlacın yan etkileri her kişiye göre farklılık göstermektedir. Kişilerin yaşı, cinsiyeti ve ağırlığı oluşacak yan etkiler de değiştirmektedir. İlacın içerisinde bulunan etken maddelere karşı hassasiyet durumu söz konusu olan kişilerde yan etki görülme olasılığı daha yüksek olacaktır. Görülecek olan yan etkiler bazen hafif olsa da bazıları gerçekten çok ağır olmakta ve hastaları çok fazla etkilemektedir.

İlacın uygulandığı bölgede sertlik, bölgesel ağrı ve felç belirtileri gibi durumlar, deri üzerinde görülen kaşıntı ve döküntü gibi durumlar, ilaç uygulandıktan sonra kişide görülen sıcaklık basması ve terleme, mide bulantısı, kusma, mide ve bağırsak sistemindeki bozulmalar, ağız kuruluğu, idrara çıkmada zorluk yaşama, kabızlık, pankreas ve safra kesesinde hissedilen ağrılar aldolan ilacın hafif yan etkileri olmaktadır. Bu gibi etkilerle karşılaştığınızda daha ilaç kullanımına bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız. Baş ağrısı, görme bozuklukları, depresyon durumu, aşırı keyifli olma, titreme, sersemlik, aniden oluşan tansiyon düşmesi, dolaşım bozuklukları ile beraber ortaya çıkan baygınlık, baş dönmesi ve bilinç kaybı, reflekslerin azalması, göz bebeklerinde küçülme ve nefes alış verişin zorlaşması durumları ilacın ciddi yan etkileri olmaktadır. Bu gibi yan etkilerle karşılaştığınızda ilaç kullanımını derhal bırakarak doktorunuza danışmanız ve size en yakın olan hastanenin acil servisine başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Aerıus Film Tablet ile alerjiye son verin

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Ve Ağrı Yaratan Taş Neden Oluşur?

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Ve Ağrı Yaratan Taş Neden Oluşur?