in

BAKTERİYEL ENFEKSİYONLAR İÇİN BİR İLAÇ; ZİNNAT

BAKTERİYEL ENFEKSİYONLAR İÇİN BİR İLAÇ; ZİNNAT

Zinnat bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İlacın içerisinde sefalosporin  adı verilen bakterileri öldürücü etkin bir madde bulunmaktadır.Zinnat 10, 14 yada 20 tabletlik ambalajlar halinde satılmaktadır. İlacın etkin maddesi sefuroksimdir. Bu sefuroksim etki edilmek istenen bakterilerin proteinlerini bağlanarak hücre duvarı sentezi yapmalarını engeller bu da öldürücü bir etki yaratmaktadır.

 


ZİNNAT NE İÇİN KULLANILIR?
Bakteriyel kaynaklı pek çok enfeksiyonun tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Orta kulak iltihabi, bademcikleri tabii, farenjit, kulak enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde doktorlar tarafından önerilmektedir.
Alt solunum yolu enfeksiyonlarında kronik bronşit ve akut bronşitin tedavisinde kullanılır.
İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek iltihaplanması gibi genital enfeksiyonların tedavisinde, cilt üzerinde çıkan çıban, bulaşıcı ve yüzeysel deri enfeksiyonu gibi yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde, rahim ağzı iltihabi ve gonokoklar tarafından oluşan idrar yolu enfeksiyonunu tedavisinde doktorların önerdiği bir antibiyotiktir.
ZİNNAT NASIL KULLANILIR?
İlacın kullanımı doktorunuzun belirlediği şekilde olmalıdır. Genel olarak bu antibiyotiğin kullanımı 5 ila 10 gün arasında değişmektedir. İlacın ne kadar dozda alınacak kişinin yaşında, cinsiyetini ve vücut ağırlığına göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak ilaç günde iki doz şeklinde kullanılmaktadır. Hastalığın şiddetine göre doz miktarı da arttırılabilir. Zinnat ağız yolu ile kullanılan bir ilaçtır.
ZİNNAT’IN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
İlacın yan etkileri kişiye göre değişkenlik gösterilebilir. İlacın dozu azaltıldığında veya ilaç kesildiğinde yan etkileri hepsi ya da bazıları ortadan kalkacaktır. Baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, bulantı, kusma, karın ağrısı, deri üzerinde mantar enfeksiyonunu ve karaciğer enzim düzeylerinde geçici yükselmeler ilacının yaygın görülen yan etkileridir.
Sarılık, deri üzerinde aşırı döküntü, kansızlık, kanda trombosit ve lökosit sayısında azalma, el, yüz ve dilde şişme, nefes darlığı, cilt ve göz çevresinde kan toplaması ve şişkinlik oluşması, görme bozukluğu ve deride içi dolu sıvı kabarcığının oluşması seyrek görülen yan etkilerdir. Bu yan etkiler ile karşılaşıldığında ilacın kullanımı bırakılmalıdır. Ve bu yan etkilerden dolayı doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

XANAX HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR

Buscopan Plus Tablet