in

XANAX HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR

XANAX

Kaygı ve endişe durumlarında ve bu durumları azaltmak ve gidermek için uzman doktorlar tarafından hastalarına verilen bir ilaçtır. Benzodiazepin türevidir. Panik bozuklukları bulunan hastaların tedavisinde kullanılır. Ülkemizde yeşil reçete ile satılan ve böyle satılması mecburi olan bir ilaçtır.

 

 


XANAX HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?
Sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Otonom sinir sistemi bozukluklarının tedavisinde önerilen bir ilaçtır. Anksiyete, gerginlik, korku, çabuk ve fazla sinirlenme, öfke, uyku düzensizliği, vücut faaliyetlerinde değişkenlikler, depresyon ve panik durumlarında doktorlar tarafından haftalara verilmektedir. Bu ilaç kullanılmaya başlanıldığında hasta kendini eski halinden daha kötü hissedebilir. İlgilendiği şeylerden zevk almamaya ve daha yavaş hareket etmeye başlayabilir. Hoşlandığın şeylerden uzak durma gibi durumlar oluşabilir.
XANAX 1 Mg NASIL KULLANILIR?
Xanax 1 mg kullanımı hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Hasta için gerekli olan bir doz doktorunuz ya da eczacınız tarafından sizlere önerilmektedir. Depresyon durumlarında günde üç defa 0.5 mg kullanılabilir. Anksiyete durumlarında da 0.5 mg olmak üzere günde üç defa olarak kullanılabilir. İlaç bölünerek günde birkaç defa olmak üzere de kullanılabilir. Eğer dozaj artırımı gerekiyor ise gün içerisinde kullanımlardan ziyade akşam kullanımlarındaki doz miktarı arttırılabilir.
XANAX 1 Mg’IN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
İlacın yan etkileri kullanılan dozun miktarına göre ve kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Eğer doz miktarına bağlı bir yan etki ise ilacın dozu azaltıldığında veya ilaç kullanımı bırakıldığında etkiler ortadan kaybolacaktır. Xanax ilacının en yaygın olarak görülen yan etkisi sürekli uyku halidir. Bunun dışında görülen yan etkiler arasında baş ağrısı, baş dönmesi, görme duyusunda bozukluk, kilo kaybı, mide ağrısı, mide bulantısı, depresyon, öfke durumu, çeşitli bağırsak bozuklukları ilacın görülen yan etkilerindendir. İlaç panik durumu yarattığında bu panik durumuyla birlikte oluşan bazı yan etkiler ise peltek konuşma, halsizlik, halüsinasyon görme ve koordinasyon bozukluğu gibi etkilerdir.
XANAX KULLANILIR DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR NELERDİR?
Yeni doğanlarda kullanımı hiçbir şekilde tavsiye edilmez. Gebelik ve emziren annelerin kullanması önerilmemektedir. Alkol ile beraber kullanılmaması gerekmektedir. Diğer psikotrop ilaçlar ile kullanılırken doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü bazı ilaçlar ile etkileşime girerek daha fazla bir depresyon etkisi yaratmaktadır. Karaciğer fonksiyonlarında bozukluğu olan, bronşit, astım ve kas zayıflığı gibi hastalıkları olan kişilerin kullanılması önerilmemektedir. İlacın bağımlılık yapma özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden ilaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

ATİVAN EXPİDET 2,5 MG 20 TABLET

BAKTERİYEL ENFEKSİYONLAR İÇİN BİR İLAÇ; ZİNNAT