in

ATİVAN EXPİDET 2,5 MG 20 TABLET

ATİVAN EXPİDET 2,5 MG 20 TABLET
Benzodiazepin grubuna dahil olan bir ilaçtır. 20 adet tabletler halinde ambalajlanmaktadır. Uyku verici özelliği olan yatıştırıcı bir ilaçtır.
ATİVAN EXPİDET 2,5 MG 20 TABLET NE İÇİN KULLANILIR?
Son derece sakinleştirici özelliği bulunan bir ilaçtır. Depresyon, kaygı, kaygıyla beraber oluşacak huzursuzluk durumlarının tedavisinde, günlük hayatın sitesine bağlı oluşabilecek gerginlikler de kullanılır. Genellikle bu stres ve gerginlik durumunun aşırı olduğu zamanlarında bu ilacı başvurulmaktadır. Ağır depresyonlar genelde bu ilaç ile tedavi edilmektedir. Ameliyat öncesi hastanın sakinleşmesi için önerilen bir ilaçtır. Kanser hastalarının tedavisinde kimi zaman oluşabilecek mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi amacı ile kullanılmaktadır.

 

 


ATİVAN EXPİDET 2,5 MG 20 TABLET NASIL KULLANILIR?
İnancın nasıl kullanılacağı ve kullanılacak olan doz miktarı hastalığın derecesine, hastanın cinsiyetine, yaşına ve de vücut fonksiyonlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Uygun olan doz miktarı doktorunuz tarafından size belirlenecektir. Eğer doz miktarı da bir kafa karışıklığı yaşıyor iseniz eczacınıza da başvurabilirsiniz. Bu ilaç ile tedavi genellikle iki ya da üç ay olarak sürmektedir. Bu süre zarfından sonra doktorunuz aynı ilaç ile tedaviye devam edilip edilmeyeceğini karar verecektir. İlaç birden değil yavaş yavaş azaltılarak bırakılmalıdır. Kaygı tedavisinde kullanılacak ise bu ilaç günde en fazla iki yada üç kez alınmak üzere 1 mg olarak kullanılmalıdır. Gün içerisinde toplam 1 ila 10 mg arasında değişen bol miktarları içinde bu ilaç kullanılabilir. Hastalığınızın durumuna göre buna karar verilecektir. Eğer ameliyat öncesi hastayı sakinleştirmek amacı ile kullanılıyor ise ilaç iki yada 4 mg arasında bir doz ile uygulanmalıdır. Kanser hastalarının tedavisinde bulantı ve kusmayı önlemek için ise hastalara 1 mg olarak tavsiye edilmektedir. İlaç ağız yolu ile alınmalıdır. İlacın ambalajında bulunan tabletler Su ya da susuz olarak kullanılabilir. Tabletler dil üzerine konulduğunda hızlı bir şekilde dil üzerinde eridikleri gözlemlenmiştir. Karaciğer yetmezliği ya da böbrek yetmezliği gibi şikayetleri bulunan hastalar bu ilacı kullanmadan önce doktorlarından sormaları gerekmektedir. Çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
ATİVAN EXPİDET 2,5 MG 20 TABLETİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Kas zayıflığı, depresyon, zihin içerisinde karmaşıklık, halsizlik, sürekli uyku hali, saç dökülmesi ve kabızlık yaygın olarak görülen yan etkilerdir. Mide bulantısı, kekeleme, görme bozukluğu, kan hücrelerinin azalması ve boğazda şişme gibi durumlar yaygın olmayan yan etkilerdir. Bu gibi yan etkiler ile karşılaşıldığında doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Ponstan Forte Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

XANAX HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR