in

Badem Yağı İle Cilt Besleyici Maske Tarifi

 

Badem Yağı Mucizesi

Badem yağı; kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan,özellikle cilt ve saç sağlığı için 1 numaralı tedavi edici doğal ürün olarak bilinen bir şifadır.Cildimizin hem sağlıklı ve esnek kalabilmesi hem de güzel bir görünüme sahip olabilmesi için birçok bakım seçeneğinden cilt tipimize hangisi uygunsa her zaman onu deneriz. Badem yağı,içeriğinde bulunan yararlı omega 3 yağ asitleriyle vücudumuzun birçok bölgesinde kullanabileceğimiz bir mucize etkisi taşır.Tercih edilmesinin en önemli sebebi ise;cilt tarafından kolayca emilmesi , ağır bir kokuya sahip olmaması ve içerdiği yağ oranının çok az düzeyde olmasıdır.Evde bulunan ve eczanelerden alınabilecek basit malzemelerle makyaj temizliğinden,el ayak bakımına kadar badem yağı ile cilt bakım maskeleri yapmak oldukça kolay ve zahmetsizdir.

 

Badem Yağı İle Cilt Besleyici Maske Tarifi

3-4 tatlı kaşığı badem tozu, 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı ve 1 adet yumurta sarısı kullanarak cildi beslemek gayet mümkün ve tüm malzemeleri krem kıvamına gelecek şekilde iyice karıştırmak  yeterli olacaktır. Hazırlanan bu karışım daha sonrasında yüz ve boyun  bölgesine göz çevresine fazla yaklaştırmadan, yumuşak hareketlerle uygulanır. 15-20 dakika maskenin kuruması beklenir.Kuruduktan sonra ise ılık suyla maske çıkarılır. Sonuç olarak kırışık bölgelerin gerildiği ve cildi pürüzsüzleştirdiği rahatlıkla gözlemlenebilir.

Badem yağı cilt sağlığı için çok faydalı olan A ve B Vitaminlerini içerir. Tek başına badem yağı,cildin nemlenmesine yardımcı olarak, ciltteki tahrişi gidererek,iltihabı alacaktır.Gece yatmadan önce göz çevresinde ki  kararmış  kısımlara badem yağı uygulanırsa,karartıların ortadan kalktığı,cildin daha taze ve parıltılı olduğu fark edilecektir.

Badem yağı süt tozu ve limonla karıştırılarak 20 dakika masaj şeklinde cilde uygulandığında cildin nemlenmesini sağlar. Sedef ve egzama hastalıklarını da  tedavi edici özelliği bilindiğinden, badem yağı lavanta yağı ile karıştırılarak cilde uygulandığında cilt iltihapları,kaşıntı ve kızarıklıkları tamamen iyileşme gösterecektir.Başka bir fayda ile;bir miktar badem yağına biraz limon suyu katılarak 30 dakika boyunca masaj yapılarak cilde uygulandığında cildin temizlenmesine ve gözeneklerinin açılmasına büyük fayda sağlayacaktır.

Badem yağı çatlamış dudaklar içinde kurtarıcıdır. Boş bir kaba bir miktar badem yağı ve bal eklenip iyice karıştırıldıktan sonra dudaklara uygulandığında, çatlak sorununu giderecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?