in

Ağız Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

 

Ağız Yaralarını İyileştiren Pratik Ve Doğal Çözümler

Aft diye de bilinen ağız yaraları; yanak,diş eti,yanak,dil gibi hassas bölgelerde meydana gelen ve bayanlarda daha sık olmakla birlikte,birçok kişinin muzdarip olduğu problemdir.Bu yaralar,kişinin bir şeyler yiyip içmesine,konuşmasına engel olmakta hatta tükürük salgılarının bile kontrol edememesine neden olmaktadır.Ağız yaralarının birçoğu,kişinin vücudunda çok ciddi sorunlar olduğunu ifade etmez.Sağlıksız beslenme,bağışıklık sisteminin zayıflaması,stres,diş macunlarının yapısında bulunan köpürtücü madde,demir ve B12 Vitamini eksikliği,aşırı C Vitamini tüketimi ve sigara kullanımı aft oluşumunda etkili olan faktörlerin başında gelmektedir.

Ağız Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi için evde büyük oranda iyileşme sağlayıp, tedaviyi hızlandırmak için uygulanabilecek birçok doğal yöntem vardır. En etkili bilinen yöntem tuzlu su ile gargara yapmaktır.Biraz can acıtsa da tuz,yaraları mikroplardan arındırdığı için iyileşme süresi oldukça kısalacaktır.Bu  işlemi sirkeyle uygulamakta mümkündür.

Etkili başka bir yöntem ise; ayva meyvesidir. Ayva direk olarak tüketildiği ya da komposto olarak içildiğinde,ağız yaraları için kısa sürede kurtulma şansı sağlayacaktır.Bitkisel poşet çaylarında ağız yarasının üzerine uygulanması,iyileşme sürecini hızlandıracak şekilde etki eder.

 

 

Bir diğer yöntem ise karanfil bitkisidir. Karanfilin,hem acıyı azaltıcı hem de bakterileri öldürücü etkisi,çok kısa zaman zarfında yaralardan kurtulmayı sağlar.Maydanoz yapraklarını yemekte ağız yaralarını gidermek de etkilidir.Maydanoz, bol miktarda demir içerdiği için,demir eksikliğinden kaynaklanan ağız yaralarının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Limon yöntemi; sirke kadar etkili olan başka bir doğal mucize olarak kullanılır. Bu yöntem de tuzlu suda olduğu gibi limon suyu ile ağız içerisinde  gargara yapılır. Limon suyunda bakterileri yok etme özelliği bulunduğundan, düzenli limon tüketimi ağız yarası sorunlarının yaşanmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Kekik; ağız içi yaralarının  tedavisinde kuvvetli bir bitkidir. Bol miktarda kekik çiğnemek, hem yaraların iyileşmesini hızlandırır, hem de yeniden oluşumunu ortadan kaldırmaya büyük oranda etki eder.Kekik bitkisi,susam yağı ve sirke katılarak gargara da yapılabilir.

Faydalı bir başka bitkisel yöntem ise,dut şurubudur.Bu amaçla; herhangi bir çubuk yardımı ile ağız içinde ki yaralara dut şurubu uygulanabilir.Aynı şekilde  nar ekşisi de ağız yaraları üstüne uygulandığında çok kısa sürede iyileşme sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Badem Yağı İle Cilt Besleyici Maske Tarifi

Kavun ve Kavun Çekirdeğinin İnanılmaz Faydaları