in

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

 Geniz akıntısından kurtuldum diyen ziyaretçilerimiz bizlere nasıl çözüm ile kurtulduğunu yorum olarak yazabilirler.

Geniz Akıntısında Doğal Tedavi Yöntemleri

Geniz akıntısı her insanda var olan rahatsız edici bir sorundur. Burnun içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğundan geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve  boğazda inerek yutulur.Kişi normal  şartlarda  bunu hissetmez.Bünyenin ürettiği mukus boğaz,burun,geniz,ağız ve mide gibi bölgelerin nemli kalmasını sağlar.Geniz akıntısı çok ciddi problemlere neden olabilecek bir hastalık değildir fakat alerjiden kaynaklanan geniz akıntıları kulakta,boğazda şişkinliğe,ağrı ve acıya neden olabilir.Aşırı mukus üretimi sonucunda oluşan geniz akıntısının meydana gelmesinde; grip, alerjiler, gebelik, havada ki ani değişimler ,kimyasallar,parfüm,temizlik ürünleri ve sigara dumanı gibi faktörler etkendir.geniz akın tısının nedenleri doğru belirlenirse tedavisi elbette mümkün olacaktır.

Geniz Akıntısı ağız kokusu yapar mı ? Evet yapabilir fakat kokunun kesin ve net sebebi budur diyemeyiz.Geniz akıntısı en çok bebeklerde ve çocuklarda görülen durumlardandır.

 

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz akıntısında, ilaçla tedavi dışında evde uygulayabileceğimiz belli başlı pratik, doğal ve sağlıklı yöntemler vardır. Öncelikle burun ve üst solunum yollarını yumuşatacak buhar veya nemli bir hava teneffüs edilebilir. Burna düzenli şekilde su alıp vermek yani burnu su ile temizleyerek, sinüslerin boşaltılması sağlanırsa geniz akıntısı mutlaka hafiflemiş olacaktır.Evde mümkün olduğunca   sık sık havalandırma yapmak  ve toz birikmemesini sağlamakta genzi akıntısının önüne geçmekte büyük fayda sağlayacaktır.

Bunların dışında tuzlu su,eskilerden beri akla ilk gelen tedavi yöntemidir.Bu doğal yöntemi hazırlayıp uygulamak oldukça zahmetsizdir.Bu amaçla; 1 ya da 2  çay kaşığı tuz,1 bardak suya atılır ve iyice karıştırılır.Günde 3- 4 kere ağızdan  gargara yapılabileceği gibi burnun içi de tuzlu su ile yıkanabilir.Yaz aylarındaysak  daha da şanslıyız.Özellikle sinüzitin neden olduğu geniz akıntısına karşı deniz suyu çok iyi geldiğinden,denize girip suyun altında kısa süreli kalmak hem burun ve üst solunum yollarını hem de sinüslerin temizlenmesini sağlar.

Bir başka formül ise zencefil.1 fincan suya 1-2 kaşık zencefil ve 1 çay kaşığı kekik ekleyerek çay hazırlamak ve bu çayı günde 2-3 kere tüketmek,sorunun ortadan kalkması için ciddi katkı sağlayacaktır.

Farklı bir alternatif olarak taze bal ve limon kürü de uygulanabilir.1 bardak suya bal ve limonu karıştırarak içmek,genzi akıntısından kaynaklanan boğazlarda ki tıkanmayı kesinlikle ortadan kaldıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Abilify 30 mg Tablet Nedir Ve Ne Amaçla Kullanılır?

Badem Yağı İle Cilt Besleyici Maske Tarifi