in

Abilify 30 mg Tablet Nedir Ve Ne Amaçla Kullanılır?

 

Şizofreni Hastalığı Tedavisinde Kullanılan; Abilify 30 mg  Film Tablet

Şizofreni; düşünce,algılama,duygu ve davranışta bir dizi bozukluğa yol açan belirti,bulgu ve tedavi yönünden çeşitlilikler gösteren ruhsal bir hastalık olarak bilinir.Herhangi bir bireyin bu hastalığa yakalanma oranı yaklaşık %1 dir.Şizofreni hastaları madde kullanımı için artmış risk taşırlar ve nikotin bağımlılığı hastalığın neredeyse %90 ında görülmektedir.Hastaların ana ölüm nedeni ise daha çok intihar girişimde bulunmalarıdır. Şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar antipsikotiklerdir.Bu ilaçlar halüsinasyon ve düşünme problemleri gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olurlar.Abilify 30 mg Tablet’te bu amaçla kullanılan bir ilaç tedavi yöntemidir.

 

 

Abilify 30 mg Tablet Nedir Ve Ne Amaçla Kullanılır?

Abilify Tablet,beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan bir ilaçtır.Yetişkinlerde ve 13-17 yaş arası ergenlerde şizofreni tedavisinde,majör depresif dönemlerin tedavisinde antidepresanlarla tedaviye yanıt alınamayan hastalarda tedaviye ek olarak,ayrıca yetişkinlerde manik depresif bozukluk-bipolar bozukluk tedavisinde ve kendine zarar verme  öfke nöbetleri ve ruh halinin hızla değişmesi de dahil olmak üzere 06-17 yaş arası çocuklarda görülen otistik bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır.

Abilify Tablet Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar Nelerdir?

Her ilaçta olduğu üzere ilacın  etken maddesine karşı bir alerji durumu olan hastalar ilacı asla kullanmamalıdır. Eğer sigara kullanımı varsa ;ilacın kullanımı esnasında doz ayarlamasını gerektireceğinden  sigara kullanımı doktorla mutlaka paylaşılmalıdır.

Tedavi esnasında bu ilaç; antidepresan ilaçlar, mantar ilaçları,sara ilaçları ve kalp atışını düzenleyen ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Reçeteli ya da reçetesiz kullanılan bütün ilaçlar,ilacın güvenli kullanımı için kesinlikle doktora söylenmelidir.

Eğer şeker hastalığı varsa,ilacın kullanımı esnasında kan şekeri düzenli aralıklarla kontrol ettirilmelidir. Çünkü ilaç kan şekerini yükseltebileceğinden,susama isteği,idrarda artış,aşırı açlık,halsizlik gibi kan şekerinin yükseldiği belirtileri varsa mutlaka doktora danışılmalıdır. İlaç kullanılırken bol bol sıvı tüketilmeli,aşırı hareketle birlikte vücut ısısının yükselmesi ve aşırı su kaybı gibi durumlardan mutlaka  kaçınılmalıdır.

Abilify Tablet’in Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Uyku hali, sersemlik,dikkat dağınıklığı,konuşma bozukluğu,oturur durumda kalamama,sinirlilik hali,sürekli hareket etme isteği,karın ağrısı,bulantı,kusma,el ve ayak bileklerinde şişme,terleme,titreme,nefes almada güçlük,baş ağrısı ilaç kullanımı esnasında karşılaşılabilecek olası istenmeyen yan etkilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Concerta Tablet’in Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?