in

Akrep Sokması BelirtileriYeryüzünde 1400 akrep türü vardır. Bunların çok azı insanlar için tehlike oluşturur. Ülkemizde tehlikeli akrepler Androctonus ve Leirus türünden olanlardır.

  • Belirtiler: İğnenin girdiği yerde şişme, lokal ağrı ve karıncalan­ma
  • Bölgesel lenf bezlerinde şişme ve lenfanjit
  • Ağır vakalar­da çevresel felçler
  • Çocuklarda solunum güçlükleri
  • Bazı ak­rep sokmalarında kan basma yükselmesi.

Tedavi (Genel Önlemler) Akrep sokmaları çoğu kez bir te­davi gerektirmez. İğnenin girdiği yere buz parçası konur. İnsizyon ile kanatarak veya emerek zehrin dışarı atılmasına çalışılır. Eğer solunum yetersizliği varsa yapay solunum uygulanır veya hasta en yakın acil servise nakledilir. Ağrı fazla ise analjezik verilebilir. Antihistaminik ve kortizon içeren merhemlerin sürülmesinin fazla bir etkisi yoktur.

Seçilecek ilaç:

Serum Antiscorpionique (P. Memeux) : Ciddi va­kalarda deri altına veya kas içine uygulanır. Uygulama öncesi tüm heterolog serumlarda uygulanması gereken Besredka testi uygulan­malıdır. (0,l/-0,25 mİ serum s.c. uygulanır. 15 dakika beklenir). Eğer herhangi bir yan etki görülmezse kalan serumun tamamı s.c. olarak akrebin soktuğu bölgeye veya im. enjekte edilir. Çocuklar­da kiloya veya yaşa bakılmaksızın yetişkin dozu uygulanır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Kristasil (Bilim) Kullanımı ve Kullananlar

Akromegali Nedir?