in

Akromegali Nedir?Akromegali, hipofizin salgısı olan somatotropin’in (büyüme hor­monunun) aşırı miktarda salgılanması sonucu meydana gelir. Aşırı salgılanmanın nedeni çoğu kez asidofil bir hipofiz adenomu, nadi­ren kromofob bir adenomdur. Çok nadir vak’alarda ise hipofiz be­zinde histolojik bir değişikliğe rastlanmaz.

Belirtileri:

  • Somatotropin’in aşırı salgılanması epifizlerin kapan­masından önce başlamışsa hipofizer jigantizm denen boy uzaması ortaya çıkar.
  • Aşırı salgılanma epifizler kapandıktan sonra cere­yan ederse periost kalınlaşması, çene ve uç kemiklerin (el ve ayak­ların, parmakların) büyümesi ortaya çıkar (Akromegali).

Seçilecek İlaçları:

  • Bromocriptine, büyüme hormonu düzeyinin normale düşürdüğü için önerilmektedir. Vak’alarm % 75’inde olumlu sonuçlar vermektedir. (Parlodel tablet 2.5 mg, Parlodel SRO kapsül 2.5/-5 mg, Apo-Bromocriptin tablet 2.5 mg, Gynodel tablet 2.5 mg). Bu preparatlardan herhangi biri üe günde 1 tablet­le başlanıp, alman cevaba göre doz bir – iki hafta içinde günde 4-8 tablete yükseltilir. Parlodel’in (Parlodel-LA) enjektabl şekli de var- cilr– 2 ml’lik çift hazneli şırınga içinde 50 mg Bromocriptin içerir. Dozaj için ilmî prospektüsün incelenmesi önerilir.
  • Akromegalide görülen baş ağrısı, irritabilite, uykusuzluk, osteoporoz gibi be­jlerin yüksek dozda östrojen uygulanmalarıyla (her iki cinste)

fayda sağlandığı ileri sürülmektedir. El ve ayaklardaki büyüme ön­lenemez.

  • Bazı akromegalik kadınlarda görülen uterus mukoza­sındaki kalınlaşmayı önlemek için androjenler verilebilir.
  • Belirgin suprasellar tümör büyümesi varsa transfrontal, tümör sella içinde ise transsfenoidal cerrahi girişimle tümör çıkarılır.
  • Radyoterapi: Suprervoltaj ışınlama akromegali tedavisinde kullanı­labilirse de, bazen hipopituitarizme veya başka istenmeyen etkilere sebep olabilir. Ağır partikül ışınlaması ise daha az zararı olan bir radyoterapi şeklidir.
  • Akromegaliye bağlı diabette insulin uygu­lanmalıdır. Oral antidiabetikler (Sulfonilüre preparatları) etkisiz­dir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Akrep Sokması Belirtileri

Aktinomikoz Enfeksiyonu Nedir?