in

Parol Ağrı Kesici Ne İşe Yarar ,Ne İlacı

Ağrı kesici özelliği ile bilinen Parol ne işe yarar ne ilacı olduğunu bilmeyenler için faydalı bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Pek çok insanın evinde bulunan bir ilaç olan parol hafif ve orta dereceli ağrı durumunda ve yükselen ateşin düşürülmesinde kullanılan bir ilaçtır. İlacın içerisindeki etkili madde parasetamoldür. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon durumlarında ilk olarak kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Beyaz renkli yuvarlak haplardır. İlacın etken maddeleri arasında parasetamolden başka kafein de bulunmaktadır. İçerisinde bulunan bol kafein ağrı kesici etkisini arttırmak içindir.

 

 


PAROL HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?
Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan parol orta ve hafif şiddetli ağrıların tedavisinde tavsiye edilen bir ilaçtır. Migren ağrıları ilk hissedildiğinde kullanılabilir. Diş ağrılarında ve değişik çekildikten sonra görülen ağrılardan kullanılır. Ameliyat sonrasında ve darbe ağrılarında doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kas ve iskelet ağrısı, sinir ağrısı durumlarında kullanılır. Bunların dışında ateş düşürücü özelliğinden dolayı soğuk algınlığı durumlarında da kullanılan bir ilaçtır. Çocuklara zorunluluk durumu olmadıkça önerilmez. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerin kullanımı için önerilmektedir.

PAROL NASIL KULLANILIR?
Azdan içilerek kullanılan bir ilaçtır. Her bir tablet içilirken yanında bol su tüketilmelidir. Su kullanmadan ilacı yutma ya çalışmak önerilmez. Gerekli kullanım doz miktarı kişiye göre farklılık gösterebilir. Kullanacak olan hastanın yaşının cinsiyeti ve hastalık durumunda doz miktarını değiştirebilir. Yetişkin bir birey gün içerisinde bir-iki tablet parol tüketebilir. Gerektiğinde ağrı durumu şiddetle ise tablet miktarı gün içerisinde üç tane de olabilir. Bunun dışındaki bütün doz kullanımları için doktora başvurulması gerekmektedir. 12-16 yaş arasındaki çocuklar için gün içerisindeki uygun kullanım doz miktarı bir tablet olmaktadır. Daha fazla doz kullanımı doktor önerisi tarafından yapılmalıdır.

PAROL’UN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Yan etkileri hakkında daha detaylı bilgiler verdiğimiz Parol Plus Yan etkileri makalemizi okuyabilirsiniz.
Kızarıklık ve kaşıntı ilacı hafif yan etkileridir. Bu yan etkiler ilacın doz miktarı azaltıldığında veya ilaç kullanımı bırakıldığında yok olmaktadır.
Ürtiker, yüz ve dilde şişme, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma, kusma, akyuvar sayısında azalma, aşırı alerjik reaksiyonlar, ateş ve astım gibi belirtiler ciddi yan etkilerdir. Bu gibi yan etkiler görüldüğü zaman hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Parol Hakkında Sık sorulan sorulardan bazı derlemeler.

Parol tablet emziren anneler kullanabilir mi ? Hamile olanlar ve gebelik şüphesi olanlar kesinlikle hiç bir ilacı doktor onayı olmadan kullanmalalıdır.Örneğin hamilelik döneminde cilt sorunları için bile krem kullanılması yasak iken bu kadar ciddi yan etkileri olan ilacı kullanırken daha hassas olmalısınız.Emziren anneler de aynı şekilde dikkat etmeliler.

Paral uyutur mu ? Kesin olarak parol uyku yapar diyemeyiz .Fakat ağrınız olduğu için kullandığınızı farz ettiğimizde uyku durumu ortaya çıkabilir.

Parol üstüne başka bir ilaç içilir mi ? En çok merak edilen soruların başında geliyor.Parol üzerine bazı ilaçlar içiliyor.Bunlar biz gelen yorumlardan anladığımız kadarıyla .Aferin ,novalgin, nurofen ,apranax ,majezik , arveles hatta aldığımız mailler arasında bira , alkol , kahve içilir mi diye sorular ile karşılaştık.
Öncelikle Parol ile içilen bazı ilaçlar bulunuyor fakat bu tamamen doktor kontrolünde olmalı ve yapılmalıdır.Özellikle iki aynı özellik ve etkiye sahip ilaçlar arka arkaya içilmemelidir.Parol ile muadil ve eşdeğer bir sürü ilaç bulunuyor.Parol reçetesiz olarakta alınan ilaçlar kategorisinde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Advantan Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır?

AĞRILI REGL DÖNEMİ İÇİN: DOLOREX