in

Paral Plus Yan Etkileri Nelerdir

Paral Plus  tablet ve şurup yan etkileri hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımıza hoşgeldiniz.Bunların yanı sıra ne için kullanılır ve kimler kullanmalı bilgilerini de aktarmaya çalışacağız.Ülkemizde çok sık kullanılan ağrı kesicilerin başınad gelen parol hakkında bilinmesi gerekenler.

 

Diş ağrısı  insanlara oldukça sıkıntı yaratan sancılı bir ağrı çeşididir.  Diş ağrısı diş eti kemik kaynaklı olabilir. Diş ağrısı bazen kısa süreli olabilirken bazen ise oldukça uzun sürerek kişilere sıkıntılı günler yaşatabilir. Diş ağrısı çektiğinizde bu ağrının kendiliğinden geçmesi zor olabilir. Diş ağrısını dindirmek için ağrı kesici ilaçlara başvurulabilir. Ağrı kesici ilaçlar arasında parol plus ağrıyı kısa sürede dindirecek etkili ilaçlar arasındadır. Orta ve şiddetli diş ağrılarınızı parol plus ile kesebilirsiniz.

PAROL PLUS NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

İçerisinde 250 mg parasetemol, 150 mg propifenazon ve de 50 mg kafein içeren beyaz renge sahip tabketler halinde ambalajlanan bir ilaçtır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan kafein etkin maddesi sayesinde ağrı kesici özelliği daha fazla artmaktadır.

 

 

 

PAROL PLUS NASIL KULLANILIR?

Kullanılacak doz miktarı ağrının derecesi, kişinin cisiyeti, yaşı ve ağırlığına göre farklılık göstermektedir. Sizin için en uygun doz miktarı doktorunuz tarafında önerilecek olan doz miktarıdır. Yetişkin bir bireyin kullanım sırasında bir defada 1-2 adet ila. Tüketmesinde sıkıntı olmamaktadır. Bir gün içerisinde üç defa birer doz parol plus kullanılabilir.

İlaç ağızdan yutularak kullanılmaktadır. İlaç yutulurken bol su tüketilmesi önerilmektedir. Parol plusı ne kadar süre kullanağınızı doktorunuz belirlemektedir.

Yaşlılar için özel bir kullanımı yoktur. 12 yaşından küçük çocukların kullanması önerilmez. Bebeklere ise parol plusın verilmesş uygun değildir. 12-16 yaş arasındaki kişiler tek seferde bir doz ilaç almalıdır.

Karaciğer ve böbrek yetmezliği sorunu yaşayan kişiler doktoru önermeden ilacı kullanmamalıdır. Doktorları bilgileri dahilinde ilacı kullanabilirler.

Eğer ilaç saatini kaçırdıysanız bir sonraki ilaç alım zamanında alınması gereken ilaç kadar alınmalıdır. Çift doz almak sorun teşkil edebilir. Gereğinden fazla doz alımında mide bulantısı, kusma, terleme ve iştah kaybı gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Böyle bir durumda doktora danışılması gerekir. Aşırı dozda parol plus kullanımı karaciğerde tahribat yaratabilir.

Parol plus kullanmayı bıraktığınızda herhangi yan etkiler taşımaz. Tedaviniz bittiğinde parol kullanmayı kesebilirsiniz.

PAROL PLUS’IN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

İlacın yan etkileri her kişiye göre farklı olabilir. Her bünyede farklı yan etkiler gözlenebilirken hiç yan etki oluşturmayabilirde.

Kızarıklık ve kaşıntı ilacın hafif yan etkileridir. İlacın dozu azaltıldığında ya da ilaç kullanımı bırakıldığında yan etkiler ortadan kalkabilir.

Ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, yorgunluk, el ve ayakta karıncalanma ve uyuşma, nefes darlığı, kan değerlerinde düşme, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulma, öksürme, göğüste hırıltı, halsizlik, görülen ciddi yan etkiler olmaktadır. Bu gibi yan etkilerle ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız eğer ki, yapmanız geren en önemli şey , size en yakında bulunan hastanelerdeki, acil servis doktorlarına giderek, muayene olma talebinde bulunma olmalıdır.

Acil servisteki doktorlar , eğer ilk müdahaleyi yaptıktan sonra, ortaya çıkan tenkitlerde aksi bir durum söz konusu olursa, size gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır. Bu gibi durumlarda uzman görüşlerini almayı kesinlikle unutmayın. Kulaktan dolma bilgiler ile hareket edildiğinde , daha sonradan geri dönüşü son derece zor olacak problemlerin ortaya çıkmasına imkan tanımış olursunuz. Tıp hekimlerinden doğru bilgileri aldıktan sonra yan etkilere karşı olan önlemler en doğru biçimde alınmış olacatır. Malum ülkemizde bir çok insan, bazı bitkisel tedaviler uygulamaktadırlar. Bu bitkisel uygulamalar hastada üzerinde bazı olumsuz etkiler oluşturabilirler. Sizlerin bu alanda bilinçli davranmasını kesinlikle tavsiye etmekteyiz.Aksi halde hastalıkların sonuçları olumsuz noktalara gidelibilir ve kişiyi uzun dönem rahatsız edicek problemler oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Minoset Plus Tablet Nedir

Supravit 100 ml Şurup