in

Parlak Bir Cilt İçin Doğal Maskeler

 

Porselen Gibi Güzel Bir Cilt İçin Doğal Maskeler

Cildi arındıran ve porselen gibi cilt görünümü kazandıran doğal ve ev yapımı maskelerin kullanımıyla pürüzsüz cilde sahip olmak hiçte hayal değildir. Cildin gergin ve parlak görünmesi, sivilce ve kahverengi lekelerin bulunmaması, oldukça hoş bir doku kazanması için birkaç basit malzemenin bir araya gelmesi yeterli olmaktadır.

Porselen Parıltılı Cilt İçin Domates Maskesi

Cilt rengini açan domates maskesiyle parıltılı ve temiz görünen bir cilde sahip olmak oldukça kolaydır. Düzenli olarak kullanılması gereken domates maskesi içerdiği meyve asitleriyle cildin arınması, doğal parıltısını kazanması  ve cilt renginin inanılmaz ölçüde açılmasında oldukça etkili olacaktır. Bu amaçla yarım domates, 1 tatlı kaşığı yağsız yoğurt ve 1-2 damla limon bir arada temin edilir. Yarım domates el ile sıkılarak çıkan suyu bir kaseye akıtılır. Üzerine 1-2 damla limon ve yağsız yoğurt eklendikten sonra güzelce karıştırılır. Önceden temizlenmiş olan cilde fırça yardımıyla sürülerek, 10 dakika kadar bekletilir. Ardından bol su ile durulanır.

Arınmış Bir Cilt İçin Badem Maskesi

 

 

Tam bir antioksidan deposu olan badem; kırışıklıkları azaltmaya, cildi gerginleştirmeye ve güneş lekelerini azaltmaya yardımcı olacaktır. İçeriğinde bulunan bol miktarda  E Vitamini ise, cildin elastik yapısının korunmasını sağlayarak, cilt için gerekli olan kalojen üretimini de destekler. Böylece cilt onarılarak, daha canlı ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.

Maskenin içeriğinde yer alacak olan bal ise; cilde pürüzsüzlük dokusunu kazandırarak, derinlemesine nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca sivilce kızarıklıkları ve  renk değişimlerine  karşı cildi yatıştırarak rengini düzenler.

Maske uygulanırken; 1 tatlı kaşığı badem tozu ( bademler blendarda parçalayarak toz haline getirilir) ve 1 tatlı kaşığı doğal bal iyice karıştırılır. Kremsi kıvama getirmek için de çok az su katılarak, karıştırmaya devam edilir. Cilt güzelce temizlenip kurulandıktan sonra hazırlanan karışım bir fırça yardımıyla ya da parmaklarla cilde uygulanır. 5 dakika kadar bekletildikten sonra, parmaklarla cilde yaklaşık 1 dakika masaj yapılır. Ardından bol su ile durulanır.

Maskeler uygulandıkları süre boyunca, güneşe maruz kalmamaya ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Farklı Cilt Tiplerine Göre Doğal Avokado Maskesi

Avokado maskesi her cilt tipi için faydalı olduğundan, doğal cilt maskeleri arasında en sık tercih edilen maskedir.

Normal Cilt Tipleri İçin Yoğurt, Yeşil çay Ve Avokado Maskesi

Normal cilt tiplerinde kuru ya da aşırı yağlı ciltlerin neden olduğu sorunlarla uğraşmak durumunda kalınmaz. Ancak cildimiz her daim nemlendirilmeye ihtiyaç duyduğundan bu maske oldukça fayda sağlayacaktır. Bu maskeyi hazırlamak için; 1 adet avokado, 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 poşet yeşil çay bir araya getirilir. Öncelikle poşet yeşil çayın poşeti kesilerek havanda toz haline gelinceye kadar dövülür. Kaşığın tersiyle de ezilebilir. Kabuğundan ayrılan avokado, toz haline getirilen yeşil çayla az  az kaynamış su ekleyerek iyice karıştırılır. Daha sonra yoğurt ilave edilerek tekrar karıştırılır. Hazırlanan karışım göz çevresi dışında kalan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülerek, 15 dakika bekletildikten sonra ılık suyla temizlenir. Hem doğal hem de oldukça etkili bir nemlendirici olan bu maske, haftada 1 kez rahatlıkla kullanılabilir.

Kuru Ciltler İçin Muz, Zeytinyağı, Portakal Ve Avokado Maskesi

Kuru ciltleri nemlendiren ve temizleyen bu maske kırışıklıkları gidermeye de yardımcı olmaktadır. Maskeyi hazırlamak için; 1 yemek kaşığı avokado,  1 yarım muz, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı portakal suyu iyice karıştırılır. Maske göz çevresi hariç yüze uygulanarak, 15 dakika bekletilir. Sonrasında ılık su ile güzelce temizlenir. Cildi nemlendirmek amacıyla bu maske haftada 1 kez uygulanmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Killi Avokado Maskesi

Cildi derinlemesine besleyen ve yağı dengeleyen bu maske için; 2 yemek kaşığı ezilmiş avokado ve 1 yemek kaşığı kil bir araya getirilir. Kil ile avokado iyice karıştırılarak, yüze sürülür ve 15 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Yağı dengeleyecek olan bu maske haftada 1 kez rahatlıkla uygulanabilir.

Sivilceler İçin Avokado Maskesi

Bu maskede ise; 2 yemek kaşığı ezilmiş avokado, 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçınla karıştırılarak yüze sürülür. 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Maske düzenli olarak kullanıldığında sivilcelerin yok olduğu gözlenecektir.

Cilt İçin Oldukça Faydalı Domates Maskesi

Domates içeriğinde A,C,E ve B Vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor minerallerini barındıran şifa kaynağı bir besindir. Domates maskesi ise cilt bakımında sıkça kullanılan bir maskelerden biri olup, sivilcelerin neden olduğu izlerin yok edilmesi ve cildin daha beyaz görünmesi için kullanılması gereken maskeler arasında ilk sırada yer alır.

Sivilce Lekelerini Önleyen Domates Maskesi

Haftada 1 kez ve devamlı olarak uygulanacak olan bu maske, sivilceler nedeniyle meydana gelmiş lekelerin tedavisinde oldukça başarılı bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Maskenin hazırlanması için; 2 adet orta boy domates, 2 adet avokado ve 1 adet salatalık bir arada temin edilir.

 

 

 

Olgunlaşmış 1 adet domates güzelce yıkanarak çatal yardımıyla ezilir. Ancak ezme işleminin çok iyi yapılması gerekir. Sonrasında salatalık ve avokadolar rende yardımıyla rendelenir. Rendelenen avokado ve salatalık karışımının suyu süzülerek ezilmiş olan domatesin içerisine eklenir.  Birleştirilen bu üç değerli malzeme iyice karıştırılır. Hazırlanan maske daha sonra, sivilcelerin oluşumuyla beraber meydana gelen sivilce lekelerinin olduğu bölgeye sürülür. Maske, sivilce lekeleri üzerinde etkisini göstermesi için ortalama 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile maske ciltten temizlenir.

Cilt Beyazlatan Domates Maskesi

Haftada 1 kez ve düzenli olarak uygulanacak olan bu maske ise zamanla cilt renginin açılmasına yardımcı olacaktır. Maske hazırlanma aşamasında; 1 adet orta boy olgun domates ve 1 tatlı kaşığı pirinç unu temin edilmesi yeterli olmaktadır.

Olgunlaşmış 1 adet domates bol suda yıkanarak rendelenir ya da isteğe göre ufak ufak doğranır. Rendeden geçen ya da doğranan domatesin temiz bir tülbent geçirilerek suyu çıkarılır. Pirinç unu bir kabın içerisine alınarak, üzerine süzülen domates suyu eklenir. Sonrasında uygun kıvama gelene kadar pirinç unu ile domates suyu güzelce karıştırılır. Hamur kıvamı yakalandığında domates maskesi hazır hale gelmiş anlamını taşır. Maske yüzün her bölgesine göz çevresi hariç dikkatlice uygulanır. Ciltte 10 dakika bekletildikten sonra ılık suyla temizlenir. Çok sıcak su kullanmak cilt gözeneklerini açarken, çok soğuk suyla yıkamak da gözeneklerin küçülmesine neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Pürüzsüz Bacaklar İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Çilleri Geçirmek İçin Uygulanan Doğal Peeling Yöntemleri