in

Parmaklarda Şekil Bozukluğu ve Ağrı Tedavisi

 

Parmaklarda şekil bozukluğu ve ağrısı toplumda nadir olarak da olsa görülebilen bir rahatsızlıktır. Parmaklarda şekil bozukluğu sebebi genellikle bir iki rahatsızlığın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Başlıca nedenlerden biri parmaklarda meydana gelmiş olan kireçlenme rahatsızlığıdır. Bu kireçlenmeler parmak eklemleri ve uç bölgelerde meydana gelmektedir. Ağrılı bir süreç olan bu kireçlenmenin neticesinde parmak uç bölgelerde çıkıntılar görülebilir.

 

carpik-parmaklar

Bunu izleyen yamukluklar yaygın görülen şekil bozukluklarının başında gelir. Bazı durumlarda bir seneyi bulabilen ağrılar daha sonra kesilir ve geriye bu şekil bozuklukları kalır.

Romatizma bozukluklarında ise ele yakın bölgedeki eklemler daha çok etkilenir. Ağrı şiddeti kireçlenmeden daha yüksek olmaktadır. Romatizma fazla ilerlediğinde eklemlerde deformasyon ortaya çıkar ve şekil bozuklukları daha fazla meydana gelir. Bazı hastalar bu durumda ellerini kullanamayabilir. Parmaklarda şekil bozukluğu tedavisi  özellikle hızlı ilerlemelerde ilaç tedavisi olarak uygulanmaktadır. Gerekli görüldüğünde fizik tedavi ile birlikte bir tedavi yolu izlenmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Çocuklarınıza Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak İçin Bu Adımları İzleyin

Anneye Bağımlı Çocuklara Karşı Ne Yapmalı?