in

Mango Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Meyvelerin Kraliçesi Mango Ve Mango Tohumu Mucizesi

Mango; dünya tropikal ikliminde meyvelerin kraliçesi olarak bilinen,dış görünümü ve kendisine has mükemmel kokusuyla oldukça dikkat çeken kırmızı,sarı veya turuncu renklerde ki  bir besin türüdür.Çoğunlukla etli olan kısmı sarı olup,tatlı ve kremsi bir tadı vardır.Mangonun etli kısmı ortasındaki çekirdeğe sıkıca  bağlıdır.Çekirdeği çıkarılarak uygun bir şeklide doğranılarak tüketildikten sonra,çıkarılan çekirdeğin de atılmaması gerekir aslında.Çünkü genellikle çöpe atılan bu tohumlar,sağlığa oldukça faydalı besinler içermeleri yönünden toz haline getirilerek her türlü hastalığın tedavisinde etkin olarak kullanılabilirler.

 

 

 

Mango Tohumunun Faydaları Nelerdir?
Mango tohumları toz haline getirilerek diş için kullanılırlar. Bir avuç mango tohumunu birazcık sulandırdıktan sonra diş fırçası batırılarak dişler fırçalanabilir,böylece dişlerde oluşan boşluklar önlenebilecektir.Hem antioksidan görevi hem de C Vitamini kaynağı olan mango,sağlıklı diş ve diş etlerinin bakımı için ilginç  ve doğal bir tedavi yöntemi olacaktır.

Arı ya da akrep ısırığı nedeniyle oluşan ağrılarda,taze çiğ mango suyuna eklenen mango tohumu tozu etkilenen hasarlı bölgeye sürüldüğünde ağrının rahatladığı kolaylıkla gözlenecektir.Mango tohumları saçlarda ki kepek probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

İshal veya şiddetli dizanteri gibi bir durumdan muzdarip olan hastalar,toz mango tohumunu gün içerisinde en az  3 defa kullanırlarsa sağladığı şifaya da şahit olacaktırlar.Mango,sindirim sistemi problemlerine yardım eden sindirim enzimleri yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Diğer yandan kabızlık ve asitlik gibi durumları rahatlatabilen zengin lif içeriğine de sahip olduğundan,mide ve bağırsaklar için  bir temizleyici görevi üstlenecektir.

Mango tohumları kan dolaşımını hızlandırmaya da yardımcı olmaktadır.Yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriğine sahip olması; hipertansiyonu olan hastalar için fayda sağlayacak,kan damarlarını rahatlatarak uygun kan basıncının korunmasını sağlayacaktır.

Mango tohumu yağı,kuru ciltler üzerinde harikalar yaratır.Kuru veya çatlamış bir cilde sahip olanlar göz bölgesinde uzak tutarak mango tohumunu tıpkı yumuşak bir tereyağı gibi cilde uygulayabilirler.

Mango tohumu ve hardal yağı ile hazırlanan macunun güneşte kuruması beklendikten sonra kullanılması; kepek,erken beyazlayan saçlar ve yaşanan saç kaybı tedavilerine yardımcı olacaktır.

Bir başka faydası ile; toksinleri vücuttan atmaya etki edebildiği için kilo vermeye çalışan insanlarda mango tohumu inanılmaz fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Nexpro Fort 550 mg Film Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır

Concerta Tablet’in Olası Yan Etkileri Nelerdir?