in

Kolesterolü Düzenlemede Etkili Bir İlaç; Ator Film Tablet

 

Kolesterolü Düzenlemede Etkili Bir İlaç; Ator Film Tablet

Yüksek kolesterol; günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisidir.Kolesterol,bir lipit yani bir yağ türü olduğundan,yüksek kolesterol kötü kolesterolün kanda birikmesidir bir anlamda.Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterol; yavaş yavaş damar duvarlarında birikir  ve kalp krizi,felç,damar tıkanması,böbrek yetmezliği gibi hastalıkların oluşma riskini ne yazık ki artırır.Gözlerin etrafında ve cildin başka yerlerinde oluşan sarı lekeler de  kolesterol birikmesi sonucu oluşur.Yüksek kolesterol hem düzenli daha dikkatli ve sağlıklı beslenme programlarıyla hem de düzenli fiziksel aktivitelerle normal düzeyine getirilebilir.Bunların yeterli olmadığı noktada, ilaç kullanımı gerekmişse eğer Ator Film Tablet sıkça kullanılan bir etkili bir ilaç sınıfındadır.

Ator Film Tablet Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Ator, etken maddesi Atorvastatin kalsiyum olan, vücutta ki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,kolesterol düşürücü bir ilaçtır.

Ator Film Tablet Kullanımında Bilinmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 

 

Her ilaçta olduğu üzere ilacın etken maddesine karşı bir alerji durumu söz konusu ise ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. İlacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir ve bu durum ise böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip olma hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi biri yaşanırsa acilen doktora danışılmalıdır.

Şayet kişide; karaciğer, börek,şeker hastalığı ,düşük tiroid,herhangi bir kas hastalığı ya da kan hastalığı varsa ilaç kullanılmadan önce durumun doktorla paylaşılması daha uygun olacaktır.Çünkü ilacın düzenli ve faydalı bir şekilde kullanılması için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulacaktır.

Dikkat gerektiren başka bir husus ise, alkol ilaçla birlikte alındığında trigliserid seviyelerini yükseltip karaciğere zarar verebileceğinden,ilaç kullanırken kesinlikle alkol alınmamalıdır.Aynı şekilde greyfurt ve greyfurt suyu da bu ilaçla etkileşime girip,olası tehlikelere sebep olabileceğinden,ilgili doktorla görüşmeden greyfurt tüketimi yapılmamalıdır.Bunlara ilave olarak yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmak ve kolesterol düşürücü bir diyete uymak gerekecektir.

Ator Film Tablet’in Olası Yan Etkileri

Karın ağrısı, nefes almada güçlük ,halsizlik ve kas ağrıları ilacın kullanımı esnasında karşılaşılabilecek ve acil müdahale yapılması gereken olası yan etkiler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Karanfil Bitkisi İle Bilinmeyen Tedavi Yöntemleri

Aviravir Tablet Kullanımının Olası Yan Etkileri Nelerdir