in

Karanfil Bitkisi İle Bilinmeyen Tedavi Yöntemleri

 

Karanfil Bitkisi İle Bilinmeyen Tedavi Yöntemleri

Karanfil, hafif acı ve mayhoş tadıyla Osmanlı mutfağının geleneksel baharatlarından biridir.Karanfil,çok eski çağlardan itibaren birçok hastalığa anında çözüm sağlayan,doğru ve düzenli olarak tüketilmesi gereken bir bitki konumundadır.Omega 3 ve Omega 6 yağlarını bünyesinde bulundurarak,A,K,B6 ve E Vitaminleri açısından çok zengindir.Bunların yanında çok iyi sodyum,potasyum,kalsiyum ve manganez deposudur.

Karanfilin Sağlığa İnanılmaz Faydaları

Karanfilin sağlığa bilinen en önemli faydası; keskin diş ağrılarında çok etkili bir ilaç görevi üstlenmesidir.Anadolu’da halen çürük dişlerde ağrı kesici olarak karanfil kullanılmaktadır.Çürük ve ağrıyan dişin oyuk kısmına ezilmiş kuru karanfilin bir parçası konulabilir.Ya da karanfil yağından çok az bir miktar pamuğa dökerek,ağrıyan dişin üzerine konulabilir.Bu yöntem çok kısa sürede ağrıyı geçirecek ve hastayı rahat ettirecektir.Karanfil öksürük ve kötü nefes kokusuna da etki edeceğinden,günlük olarak ara ara ağıza 1 tane karanfil alınması ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olacaktır.

 

 

Karanfil; vücut yorgunluğunu gidererek, gerginlik ve stresi en aza indirecektir.Alternatifi olmayan bu kendine has baharatın sahip olduğu özellik başka hiçbir bitkiyle mukayese edilemez aslında.Kişi kendini yorgun hissediyorsa,üzerinde bir ağırlık mevcutsa ya da zihin yorgunluğu yaşıyorsa;

1 bardak su kanatıp üzerine su hemen sıcakken soğutmadan 9-10 adet karanfil tanelerinden ilave edilir ve yaklaşık 5-6 dakika beklettikten sonra karanfiller içerisinden çıkartılmadan yudum yudum içilir. Çok geçmeden yorgunluğun gittiği ve vücut direncinin arttığı rahatlıkla gözlemlenebilir. Aynı şekilde zihin yorgunluğunun da ortadan kalktığını izlemek mümkün olacaktır.

Kişinin üzerinde var olan gerginliğin azaltılması için de; gün boyunca sıklıkla tükettiğimiz demlenmiş bir bardak çayın içerisine 10-12 adet karanfil atıp, birkaç dakika bekledikten sonra çayı yudumlayarak sadece  keyfini sürebilir.Çünkü içildikten 5-10 dakika sonra kişi kendini daha zinde ve stressiz hissedecektir.Tabi bu amaçla tüketilen karanfilli çayı haftada sadece 3-4 defa uygulamak( fazlası zarar)  ve alışkanlık haline getirmemek gerekmektedir.

Başka bir fayda ile; karanfil su ile karıştırılarak ya da çay olarak hazırlanıp içilebilir. Böylece bağırsaklarda  karın bölgesinde meydana gelen şişlik şikayetlerinde önemli ölçüde rahatlama sağlanır.Ayrıca çok etkili bir antioksidan özelliğinin olması;kanser,saç ve tırnaklardan daha birçok hastalığa kadar sağlığımızı korumak için hizmet eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Doktor Tavsiyeli Demir İlacı; Decavit Pronatal Film Tablet

Kolesterolü Düzenlemede Etkili Bir İlaç; Ator Film Tablet