in

KOAH Hastalığı Nedir ve Taşıdığı Tehlikeler Nelerdir?

 

Bu yazımızda toplumda yaygın olarak görülen koah hastalığı nedir ve koah hastalığı belirtileri nelerdir konularını ele alacağız.  Koah, yani kronik obstruktif akciğer hastalığı tıkanıklık oluşumuna neden olan kronik hale gelmiş bir hastalığı tarif etmektedir.

koah

 

Koah en başta nefes darlığı ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Koah hastalığı erken teşhis edilmelidir. Koah birçok akciğer hastalığı gibi ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Koah nedenleri arasında sigara, sağlıksız beslenme, kötü havayı soluma gibi çeşitli faktörler yer alır.

 

Koah belirtileri arasında öksürük, balgamlı öksürük, nefes darlığı, ağızdan kan gelmesi, göğüs darlığı-tıkanıklığı, ayak şişkinlikleri, nefes sırasında hırıltı gibi durumlar bulunur. Koah hastalığı akciğere giren havayı azaltır ve tıkanıklık neticesinde nefes alma sorunları ortaya çıkar. Koah hastalığı kişisel ve çevresel nedenlerle ortaya çıkar, bulaşıcı değildir. Her hastalıkta olduğu gibi koah için de sağlıklı beslenme, hareketsizlikten uzak durma, sigara ve alkol tüketmeme ve sık sık doktor kontrolünde olma gibi davranışlar içinde bulunulmalıdır. Tedavi ve gözlem için doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Olağanüstü Güzellikte Kirpiklerin Pratik Sırrı

Bacaklarda Sıkılaşma İçin Doğal Yöntemler