in

KENACORT- A ORABASE POMAD

KENACORT- A ORABASE POMAD

Kenacort- A Orabase Pomad Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Kenacort- A Orabase Pomad ağız içine uygulanan nadir ilaç gruplarından biridir. Kenacort- A pomad 5 gramlık diş patında alüminyum tüplerde kullanıma sunulan bir pomat türüdür. Kenacort- A pomad kortikosteroidler olarak adlandırılan ve enflamasyonu azaltan bir ilaç grubuna dahildir. Etkin madde bir patın içerisindedir ve ağız içerisinde nemli bölgelere yapışarak koruyucu bir film tabaka oluşturur.

Kenacort- A pomad ağızda takma diş ya da yaralanmalar sonucu oluşan yaraların, diş etlerindeki ağrı ve iltihaplanmanın tedavisinde kullanılır.

 

 

Kenacort- A Pomadı Aşağıdaki Durumlarda Kesinlikle Kullanmayınız

Tramsinolon asetonid ya da Kenacort- A’nın bileşimindeki her hangi bir maddeye ya da benzer bir ilaç grubuna karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa,

Deri tüberkülozunuz var ise,

Özellikle suçiçeği ya da uçuk içeren viral, virüs kaynaklı bir deri enfeksiyonunuz var ise,

Derinizde mantar ya da bakteriyel bir enfeksiyon var ise ve bu rahatsızlığı doktorunuz bir antibiyotik ile tedavi etmiyor ise Kenacort- A pomadı kesinlikle kullanmayınız.

Kenacort- A Pomadı aşağıdaki durumlarda dikkatli Kullanınız.

Eğer ki ülser ya da şeker hastalığınız var ise ve bu tarz şikayetleriniz geçmişteki her hangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerli ise kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Kenacort- A Pomad Nasıl Kullanılı? Günlük Kullanım Dozu ve Şekli Nasıl Olmalıdır?

Doktorunuz tedavi edilmesi gerektiği bölgeyi ince bir tabaka ile kaplamaya yetecek miktarda kullanınız. Yatmadan önce günde iki ya da üç kez tercihen yemeklerden sonra uygun miktarda uygulayınız.

Uygulama Yolu ve Metodu

Pomad tüpünün kapağını açınız. Ağızınızda tedavi edilecek kısmı kurulayınız ve az miktar, kuru ve temiz parmağınız ile üzerine yayınız. Ancak dikkat edin kesinlikle ovmayınız. Ağızda kalım süresini artırması açısından yemeklerden sonra kullanınız. Kenacort- A pomad uygulandıktan hemen sonra bir şey yemekten ya da içmekten kaçınınız.

Doktorununuz ya da diş hekiminiz pomadı ne kadar süre ile kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Bir kürlük tedavi sonrasında hastalık belirtileri devam ederse doktorunuzu ya da diş hekiminizi kesinlikle bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Değişik Yaş Gruplarında Kenacort- A Pomad Kullanımı

Kenacort_ A Pomad’ı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da doktorunuz ya da diş hekiminiz tarafından önerildiğinden fazla kullanmayınız. Çocuklarda beş günden fazla kullanmamanız gerekmektedir.

Kenacort_ A Pomadın özel bir kullanım durumu söz konusu değildir. Eğer ki Kenacort- A pomad’ı kullanım dozunu unuttuğunuzu fark ettiğiniz de mümkün olan en kısa sürede atlanan dozu uygulayınız. Kesinlikle unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Kenacort- A Pomadın Kullanımında Olası Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi Kenacort- A pomad’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Uzun kullanıma bağlı olarak sistematik olarak emilebilir. Yan etkiler genellikle bebeklerde (0- 1 yaş grubu) , çocuklarda ve takma diş üzerine uygulamada meydana gelir.

Aşağıdaki olumsuz durumlardan her hangi biriyle karşılaştığınız ve fark ettiğinizde hemen doktorunuza bildiriniz ya da size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

Ülserin aktifleşmesi

Glukoz ve protein metabolizmasında değişiklikler

Adrenal supresyon (hormon üretiminde azalma )

Bunların hepsi son derece ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Bu yan etkiler genellikle geri dönüşümlüdür. Ve tedavi kesildiğinde kaybolur. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür. Bu yan etkiler uzun süreli uygulama sonucunda görülebilir ve genellikle kalıcı değildir. Tedavi kesildiğinde kaybolur. Diğer yan etkiler ise yanma, kaşıntı, kuruluk, dökülme gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

DOLPHİN 500 MG AĞRI KESİCİ

Rupafin tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?