in

DOLPHİN 500 MG AĞRI KESİCİ

DOLPHİN 500 MG AĞRI KESİCİ

Diş ağrısı diş eti veya kemiklerde oluşan bir takım rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Diş ağrısı oldukça rahatsız edici bir şeydir. Diş ağrısı yaşadığınızda sadece bu ağrıyı dişlerinizde hissetmezsiniz. Genellikle vücudunuzun kafa bölümündeki pek çok noktada diş ağrısı kaynaklı ağrılar meydana gelmektedir. Diş ağrısını genelde yaşayanlar çok iyi bilir. Oldukça sancılı ağrılar diş ağrısıyla beraber olur. Diş ağrısının kendiliğinden geçmesini beklersiniz bu süre oldukça uzayabilir. Süre uzadıkça da çektiğimiz ağrı miktarı da artabilir. Diş ağrısı durumu yaşadığınızda bazı ilaçlar kullanabilirsiniz. Dolphin 500 mg ilacı diş ağrısı çektiğinizde sizlere en iyi şekilde yardımcı olacak bir ilaçtır. Bu ilaç diş hekimleri tarafından da haftalarına oldukça sıklıkla önerilmektedir.

 

 

DOLPHİN 500 MG NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR? 
Ağrı kesici ve iltihap çözücü özelliği olan bir ilaçtır. Onluk tabletler halinde ambalajlanmış şekilde satılmaktadır. Diş ağrısı, ameliyat sonrası ağrılar, adet sancısı, kas ağrısı ve iskelet ağrılarının tedavisinde kullanılır. Orta şiddetli eklem hastalığı ve eklem iltihabi hastalıklarında da doktorlar tarafından hastalara önerilen bir ilaçtır.

DOLPHİN 500 mg NASIL KULLANILIR?
Bu ilaç ağız yoluyla yutularak olarak kullanılmaktadır. İlacı yutacağınız zaman çiğnemeden ve kırmadan yanında tercihen su ile bir sıvı yardımı ile yutulur. Gün içerisinde kullanım miktarı hastalığın şiddetine, hastanın yaşına, cinsiyetine ve ağırlığına göre değişkenlik gösterir. Size en uygun doz miktarı doktorunuz ya da eczacınız tarafından önerilecektir. 500 mg- 1000 mg kullanım genel olarak tavsiye edilen doz miktarıdır.

Diş ağrısı, dismenore, kas ve iskelet ağrıları gibi hafif ve orta şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılır. Ortalama olarak günde iki ya da üç defa kullanılır. Bu dozajı aşmamak daha iyi olacaktır. Zaten kullanılacak olan daz miktarı ağrı şiddetiyle doğru orantılı olarak ayarlanacaktır.

Çocuklarda ve yaşlılarda kullanım için bazı sınırlamalar vardır. 12 yaşından küçük olan çocukların ve 65 yaşının üzerindeki yaşlıların kullanması önerilmez.

Karaciğer ve böbrek yetmezliği yaşayan hastalar bu ilacı kullanırken doktorun belirttiği doz kadar kullanmalıdır. Doz aşımına girmemeli, kullanım sırasında herhangi bir anormallik gözlendiğinde ilacın kullanımı kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Doz aşımı yaşandığında ishal, kusma, uyuşukluk, bulantı, kalp ritminin bozulması, baş dönmesi, kulak çınlaması, terleme ve sersemlik gibi belirtiler ortaya çıkması olasıdır. Bu gibi durumla karşılaştığınızda doktorunuza ulaşmalı ve size en yakın hastanenin acil bölümüne gitmelisiniz.

Eğer almanız gereken saatte ilacı almayı unuttuysanız dengeleme kurmak adına bir dahaki ilaç saatinde çift doz almayınız. Tekrar bir seferde alınması gereken doz miktarı kadar ilaç alınız. Dolphin ilacını kullanmayı bırakmak istediğiniz zaman kendiliğinizden kesmeyiniz. Doktorunuza danışıp doktor tavsiyeleriyle ilacı bırakınız.

DOLPHİN 500 MG YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Yan etkiler her kişiye göre farklılık gösterebilir. Bulantı, kusma, ishal, kabızlık, iştahsızlık, terleme, deride döküntü, kaşıntı, uykusuzluk, depresyon, asabiyet, baş dönmesi ve kulak çınlaması hafif yan etkilerdir.

Gastrit, karaciğer fonksiyonlarında bozulma, zihin karmaşası, hayal görme, bulanık görme, ağız içinde iltihap, ağrılı idrar yapma, idrarda kanama, anemi, beyaz kan hücrelerinde azalma ciddi yan etkilerdir.

Nefes almayı engelleyecek şekilde ağızda ve boğazda şişme, mide ve bağırsakta kanama, ciltte ve göz çevresinde kanama, deride iltihaplanma ve deride içi dolu sıvı kabarcıkları oluşması çok ciddi yan etkilerdir.

Bu gibi yan etkilerle karşılaştığınızda derhal dolphin 500 mg’ı kullanmayı bırakmalısınız. Doktorunuzla irtibata geçmeli size en yakın hastanenin acil servisine başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Albaren Nasıl Kullanılır? Günlük Kullanım Dozu Nedir?

KENACORT- A ORABASE POMAD